Ralph Nelson Elliott (1871 – 1948)

•ur. 1871 w Marysville, Kansas, USA
•1880 – Przeprowadził się wraz z rodzicami i starszą siostrą do San Antonio w Teksasie, gdzie nauczył się płynnie czytać i pisać po hiszpańsku.
•1891- Pojechał doMeksyku, by żyć i pracować na tamtejszych liniach kolejowych. W ciągu następnych 5 lat pracował jako dróżnik, dyżurny pociągu, stenotypista, operator telegraficzny i agent stacji.
•1896 – Rozpoczął pracę jako księgowy kolej w Meksyku i Ameryce Środkowej, który trwał około 25 lat. W dalszej części swojej kariery był także dyrektorem wykonawczym kilku firm kolejowych zlokalizowanych w Meksyku oraz w Ameryce Środkowej i Południowej, a także pomagał finansowo reorganizować niektóre z tych firm zgodnie z nowymi zasadami rachunkowości, które rozwijały się w tym czasie, w tym z nowymi systemami prowadzenia ewidencji, przewidywania przyszłych wydatków i efektywniejszego podziału dochodów.
Większość z tych firm była własnością Amerykanów, którzy powierzyli je opiece Elliotta ze względu na jego płynność w języku hiszpańskim i dlatego, że dokładnie rozumiał kulturę Ameryki Łacińskiej.
•1903 – Slub z  Mary Elizabeth Fitzpatrick (1869 – 1941).
•1916 – Z powodu niepokojów społecznych w Meksyku i ogólnej niechęci Meksykanów do Amerykanów prezydent Woodrow Wilson nakazał Amerykanom opuszczenie Meksyku. Elliot i jego żona przeprowadzili się do Los Angeles w Kalifornii, gdzie mieszkali jego rodzice i siostra, odkąd opuścili San Antonio.
•1920 – Przeprowadzka do New Jersey, następnie do Nowego Jorku. Powód jest nieznany, ale jego żona urodziła się w Nowym Jorku, a jej siostra mieszkała w pobliżu w New Jersey. W Nowym Jorku wykorzystał swoje umiejętności biznesowe w restauracjach, stołówkach i herbaciarniach. Herbaciarnie szybko się rozrastały w tym czasie i były promowane jako biznes, który można uruchomić za niewielkie pieniądze
•1924 – Latem Elliot został redaktorem magazynu biznesowego Tea Room i Gift Shop, gdzie napisał kolumny, w których odpowiadał na pytania czytelników o operacje finansowe herbaciarni. W wielu z tych kolumn uczył swoich czytelników nowych osiągnięć rachunkowości – tak zwanego zarządzania naukowego – i tego, w jaki sposób można je zastosować do zwiększenia zysków, lub nawet upewnić się, że działalmośćprzynosi
zyski,ponieważ wielu właścicieli firm w tym czasie wykorzystywano wyłącznie księgowość kasową i nie uwzględniano przyszłych wydatków. Elliot napisał, że 4 główne przyczyny niepowodzenia w biznesie to zbyt duże zadłużenie, niewystarczający kapitał, brak doświadczenia właściciela firmy i niewystarczająca dokumentacja. Doradził, że jeśli ktoś chce założyć firmę,powinien wybrać niszę, z której mógłby czerpać radość, ale powinien najpierw podjąć pracę w tym biznesie i wykonywać jak najwięcej różnych prac, aby jak najlepiej poznać biznes, takjak on w nauce rachunkowości.
•Dwa dodatkowepomysły, które zamieścił w magazynie i które zostaną włączone do jego pism na temat rynku akcji, to to, że przechowywanie danych „dostarcza wskazówek do przyszłych działań” i że niezdecydowanie jest często gorsze niż podjęcie błędnej decyzji.
•Skomentował również, że każdy nowy rodzaj działalności jest początkowo przesadzony, a firmy przechodzą przez cykl hossy i bessy, jak przypływ i odpływ morza. Później Elliot zastosuje analogię fal do rynku akcji.
•18 grudnia Elliot został wyznaczony przez Departament Stanu na Głównego Księgowego w Nikaragui, który nadal znajdował się pod kontrolą US Marines podczas ery interwencji w USA w Nikaragui w latach 1909-1933. Jego obowiązkiem było zreorganizowanie finansów Nikaragui.
•Wkrótce Elliot został generalnym audytorem Międzynarodowej Kolei Ameryki Środkowej w Gwatemali. W tym czasie napisał 2 książki, Tea
Room and Cafeteria Management, opublikowane w 1926, oraz The
Future of Latin America, który był analizą sytuacji ekonomicznej
i społecznej w Ameryce Łacińskiej, i zaproponował kilka propozycji poprawy w oparciu o jego doświadczenia w Nikaragui. Jednak książki nigdy
nie zostały opublikowane.
•1926 – Elliot powrócił do Nowego Jorku z Gwatemali, aby promować swoją nową książkę i założyć firmę zajmującą się zarządzaniem restauracją.
•1927 – W styczniu Elliot wrócił do Los Angeles, by wyleczyć się z dolegliwości
jelitowej, spowodowanej przez Amoebę Histolytica, której nabawił się
podczas pobytu w Ameryce Środkowej. Cierpiał na chroniczną gorączkę, czerwonkę i utratę wagi.
•1929 – Elliot zaczął cierpieć na anemię złośliwą, prawdopodobnie
wywoływaną przez chorobę jelit, powodującą brak sił ichroniczne zmęczenie. W ciągu następnych 5 lat nadal będzie cierpieć, co zmusi
go do porzucenia działalności konsultingowej. W tym czasie finanse Elliota były kiepskie, z powodu kosztów medycznych i niezdolności do pracy w latach choroby. Ponadto stracił znaczną ilość pieniędzy w krachu na giełdzie w latach 1929-1932. Zdecydował się rozpocząć nową karierę.
•W tym czasie zaczął studiować ruch cen akcji, który miał miejsce od około 1850 roku, w szczególności Dow Jones Industrial Average i Dow Jones Rail Index (który od tego czasu stał się średnią transportową Dow Jones).
•1932 – Elliot czyta książkę „Dow Theory” autorstwa Roberta Rhea, a następnie subskrybuje jego list giełdowy „Dow Theory Comment” (1932 – 1937).
•1934 – Elliot uważał, że istnieją naturalne prawa, które rządzą wszystkim, a więc istniały również prawa rządzące ludźmi i tłumami w szczególności,
a zatem i rynkiem akcji. Uważał, że tłumy przechodziły przez cykle emocjonalne: od skrajnego pesymizmu po skrajny optymizm, i że rynek giełdowy odzwierciedlał tę psychologię tłumu. Uważał także, że mniejsze wzory składają się na większe wzory i że wzory są podobne. W listopadzie dokonał kondensacji swoich pomysłów w zestaw zasad i zaczął przekazywać je Charlesowi Collinsowi z Investment Counsel, Inc., który opublikował jeden z listów rynkowych,  na które Elliot zapisał w podczas pobytu w Ameryce Środkowej. Collins chciał zobaczyć więcej telegramów  od Elliotta dotyczących prognoz, aby sprawdzić, czy są dokładne, więc Elliot kontynuował wysyłanie ich, poszerzając i uzupełniając swoje pomysły. Jedną z nich była Zasada Pięciu Fal. W jednym z tych telegramów, wysłanym 15 marca 1935 r., Elliot z powodzeniem prognozował, że Dow Jones Industrials ustanowi szczyt na poziomie 96 punktów a Dow Jones Transportation Average dobije do ostatecznego dna, kończące 13-miesięczny trend spadkowy, a następnie wzrośnie. Rzeczywiście
rynek znacząco wzrósł, co zaimponowało Collinsowi.
•1935 – Collins zasugerował Elliotowi pisanie listów marketingowych z prognozami, które Collins będzie dystrybuować do wybranej grupy przyjaciół. Collins wysłał również Elliotowi książkę „On the relation of  Phyllotaxis to mechanical laws„, w której opisano układ liści na łodygach roślin, z których część odpowiadała sekwencji Fibonacciego. Było to prawdopodobnie pierwsze wprowadzenie Elliota do numerów Fibonacciego.
•1938 – Collins i Elliot współpracowali nad książką „The Wave Principle”, która została opublikowana 31 sierpnia. Książka była oparta na głównej zasadzie, mówiącej że „działalność człowieka wskazuje na to, że
praktycznie wszystkie wydarzenia wynikające z naszych procesów
społeczno-gospodarczych są zgodne z prawem, które powoduje, że powtarzają się w podobnych i stale powtarzających się seriach fal lub impulsów określonej liczbyi wzorca” i że „rynek giełdowy ilustruje impuls falowy wspólny dla aktywności społeczno-ekonomicznej „.
•1939 – Wrócił do Brooklynu w Nowym Jorku, aby skoncentrować się na swojej nowej karierze, a 10 listopada zaczął publikować list marketingowy wraz z analizami i prognozami rynku akcji. Wkrótce otrzymał zlecenie napisania 12 artykułów na temat swojej metody do czasopisma „WavePrinciple for Financial World„.
•1940 – Od 1935 r. Collins wysyłał do Elliota książki o liczbach Fibonacciego i ich zachowaniu w świecie przyrody. W tym czasie Elliot przeczytał tłumaczenie oryginalnych dzieł Leonarda Fibonacciego oraz inne książki opisujące współczynnik Fibonacciego (aka złoty podział)w świecie przyrody. W biuletynie edukacyjnym zatytułowanym „How the Wave Principle Works” i jego korelacji z prawami matematycznymi, rozszerza on zasadę falową na zbiorowe zachowania ludzkie.
•1940 – 1944 – Motywowany zwiększoną popularnością wśród społeczności finansowej opublikował serię „InterpretativeLetters” (1940 – 1945), udoskonalając swoje pomysły, a także „Educational Biulletins”(1940 -1944), w których omawiał techniczne aspekty teorii fal oraz rozszerzył tą teorię,
aby uwzględnić zbiorowe ludzkie zachowanie. We wczesnych latach czterdziestych włączył on do swoich pomysłów sekwencję Fibonacciego i Złoty Podział.
•1946 –10 czerwca Elliot opublikował swoją ostatnią książkę „ Nature’s Law – The Secret of the Universe”, opartą nie tylko na jego poprzednich publikacjach książkowych, ale także na treści listów interpretacyjnych i biuletynów edukacyjnych
•1948- R. N. Elliot umiera 15 stycznia z powodu przewlekłego zapalenia mięśnia sercowego.

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this:

Uaktualnienia związane z RODO

Szanowny Czytelniku!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili. 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez elliottFXtrader.com, w tym zapisywane w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Sebastian Seliga, właściciel strony elliottFXtrader.com z siedzibą w Opolu oraz nasi Zaufani Partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład elliottFXtrader.com ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w naszej polityce, między innymi aby: – dopasować treści strony i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań, – zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia, – pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań, – dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlaczego muszę podawać dane i zaakceptować umowę?

Wynika to z wejścia w życie unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), zgodnie z którym musimy prosić Cię o zawarcie z nami umowy najpóźniej do dnia 25.05.2018 r.

Co jeżeli nie zaakceptuję umowy?

Dopóki nie zaakceptujesz umowy, nie będziesz mógł w pełni korzystać z możliwości strony elliottFXtrader, np: newslettera. Musimy mieć pewność, że powierzone przez Ciebie dane są zebrane legalnie oraz że prowadzone w przyszłości działania będą zgodne z postanowieniami RODO. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z tego linku. Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności elliottFXtrader.com, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej podmioty.