Począwszy od szczytu fali (3) na poziomie $19,567 (giełda BITSTAMP) rynek zaczął się osuwać w kierunku poprzedniego wsparcia fali 4 niższego rzędu na poziomie $12,727, a następnie wybił ten poziom i ostatecznie ustanowił nowe lokalne dołki na poziomie $11,159. Było to przed świętami i w tym czasie w środkach masowego przekazu, w social media oraz innych popularnych mediach narracja była bardzo pesymistyczna: to już koniec bańki, nareszcie pękła, teraz poleci na przysłowiowy zbity pysk. Okazało się jednak, że rynek zaczyna odbijać i tworzy trójfalową strukturę korekcyjną. Sytuację tą opisałem na pozniższym wykresie na portalu TradingView.com

 

Bitcoin – czas trójkatów? by sebastian.seliga.7 on TradingView.com

Mało tego, dokonałem również analizy trendu wzrostowego o charakterze bańki spekulacyjnej w poniższym wpise na portalu TradingView, w którym opisałem dotychczasowe korekty na tym rynku. Okazało się, że korekta rzędu 47% nie jest niczym nowym dla tego rynku.

Bitcoin – #BTCUSD – 2017 podsumowanie i scenariusz na 2018 by sebastian.seliga.7 on TradingView.com

Jedną z najważniejszych analiz było przedstawienie dwóch potencjalnych układów korekcyjnych na BTC USD. Jeden z nich zakładał bardziej horyzontalną korektę spadkową w formie trójkąta ABCDE fali (4), a drugi-jedną z form korekty prostej, najprawdopodobiej korektę ABC nieregularną. Oba scenariusze falowe zostały przedstawiona na poniższym wpisie na portalu TradingView.

Bitcoin #BTCUSD – dwa scenariusze korekty fali (4) by sebastian.seliga.7 on TradingView.com

Przez pewien czas scenariusz korekty o charakterze trójkąta sprawdzał się niemalże książkowo, szczególnie po wykonaniu przez rynek wewnętrznej podfali C z dołkiem na poziomie $13,000. Następnie jednak rynek nie miał zamiaru wybić się do górnego ograniczenia linii trendu (trójkąta) i możliwość wykonania fali D stanęła pod znakiem zapytania.

Scenariusz korekty fali 4 w charakterze trójkąta został zanegowany w momencie wybicia dołem poziomu $12,717 i kontynuacji spadków o charakterze impulsywnym.

Bitcoin #BTCUSD – pesymistyczny scenariusz spadkowy do $9k by sebastian.seliga.7 on TradingView.com

Poziomy docelowe dla poszczególnych fal zostały osiągnięte:fala trzecia uderzyła prosto w klaster cenowy pomiędzy $8,876 – $9,352. Pozostało oczekiwanie na wewnętrzną korektę fali czwartej, gdyż impuls spadkowy nie został jeszcze zakończony.

Krótka analiza video zamieszczona dnia 18tego Stycznia 2018 roku próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie: na jakim poziomie zakończyć się może korekta fali 4 i zostaną ponowione spadki fali 5. 

Bitcoin #BTCUSD – czy to już koniec spadków? by sebastian.seliga.7 on TradingView.com

Przedstawiłem nawet możliwy scenaroiusz alternatywny,  wrazie gdyby dołek na poziomie $9,200 okazał się końcem korekcy ABC w fali (4). Oznaczało by to bardziej złożoną korektę w czasie i w cenie.

Scenariusz impulsywny wzrostowy został jednak unieważniony, gdyż tylko trzy fale wzrostowe zostąły wyrysowane przez rynek (charakterystyczne dla korekty). Dodałem jeszcze alternarywny scenariusz spadkowy na dokończenie tego impulsu, który był w poprzedniej analizie, ale watpiłem żeby się ziścił.

Rynek rzeczywiście zaczął zawracać po przetestowaniu poziomu 78% Fibo na $13, 070.  Zostało pytanie, czy wsparcie na poziomie $11,025 również zostanie wybite dołem.

Okazało się, że póki co poziom $11,025 nrazie zostanie nienaruszony, ale rynek wykonał pięć fal spadkowych i zaczął wewnętrzną korektę wzrostową.

Szczyt fali (B) został ustanowiony dokładnie na poziomie 38% Fibo i rynek spadł w  pięciu falach impulsu do poziomu $10,028. Aby kontynuowac spadki w sposób impulsywny, cena nie mogłae naruszyć  poziomu lokalnego oporu na $11,100.

Rynek natomiast zaczął tworzyć jakąś formę konsolidacji horyzontalnej i cena zaczęła poruszać się w kanale, zamiast dynamicznie spadać. Oznaczało to, że cały swing spadkowy jest nadal tylko częścią trójfalowej korekty spadkowej. Możliwe było cały czas utworzenie klina kończącego ( Trójkąt Ukośny Kończący, ang: Ending Diagonal) i opcja tego typu została przeze mnie wyrażona w analizie video w dniu 2 Lutergo 2018:

Co z tym BITCOIN-em? by sebastian.seliga.7 on TradingView.com

Kolejnym ważnym uaktualnieniem analizy było wskazanie możliwości odbicia rynku na poziomie wsparcia technicznego (poziom docelowy dla fali (C) stworzony za pomocą konfluencji Fibonacciego) na poziomie $8,600. Rynek postanowił jednak ściągnąć cenę nieco niżej, do poziomu $7,625, zanim świeczka H4 zamknęła się na poziomie $8,900, tworząc silny sygnał odwrotu trendu.

Na chwilę obecną (03/02/2018) możliwość zakończenia korekty spadkowej jest wysoka. Następnym poziomem docelowym dla fali wzrostowej jest opór techniczny na $9,514 i poziom równości korekt A = C na poziomie $9,635. Wybicie górą tych poziomów, a następnie test poziomu psychologicznego na $10,000 powinien rzucić więcej światła na przyszłość potencjalnych wzrostów BTC USD.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

6 komentarzy

Piotr · 03/02/2018 o 19:10

Bardzo ciekawa analiza.

  Sebastian Seliga · 04/02/2018 o 11:38

  Dzieki. Posługuję się głównie analizą techniczną ale włączam również wątki fundamentalne, newsy itd.

Jarek · 03/02/2018 o 23:01

A z innej beczki, wychodząc na chwilę poza kryptowaluty – uważasz, że jest teraz dobry moment na wejście w longa na USD/PLN? Chyba odbiliśmy się od wsparcia.

  Sebastian Seliga · 04/02/2018 o 11:38

  Witam. Tylko korekcyjnie, w dłuzszym terminie nadal spadki.

Piotr · 05/02/2018 o 20:48

Panie Sebastianie jak ocenia Pan obecną sytuację bitcoina? Dobił do 6000 $, przebił ostatnie wsparcie i teraz odbicie?

  Sebastian Seliga · 06/02/2018 o 13:06

  Teraz narazie czekamy, z obecnych pzoiomów możliwe jest odbicie wyżej.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.