Bitcoin jest nie do zatrzymania?

Amerykański makler giełdowy Peter Schiff debatował z prezesem ShapeShift – Erikiem Voorheesie – w programie Bitcoin Debate. Dwaj przywódcy myśli finansowej rozmawiali nad najważniejszymi kwestiami dot. Bitcoina i ich podstawową technologią Blockchain, kwestionując możliwości masowej adopcji i porównując kryptowaluty z innymi rodzajami aktywów, takimi jak pieniądze i złoto.

Voorhees, bitcoinowy byk debaty, stwierdził, że Bitcoin stanie się ostatecznie substytutem pieniędzy wspieranych przez państwo, podczas gdy struktury rządowe zostaną zreorganizowane przy użyciu technologii Blockchain. Voorhees argumentuje, że Bitcoin to „wyjątkowo dobry pieniądz” wychwalając jego udowodniony niedobór, podzielność, trwałość, giętkość, przenośność i zdecentralizowany charakter, stwierdzając:

Bitcoin wygra, ponieważ istnieje obecnie konkurencja w pieniądzach, a on jest to obecnie najlepszym dostępnym środkiem. Ponieważ jest zdecentralizowany, nie można go zatrzymać.

Voorhees zauważył, że masowe adopcje nie odbędą się od razu, argumentując, że Bitcoin stopniowo zacznie być wykorzystywany jako okazjonalna alternatywa dla walut fiat.

Z kolei bitcoinowy sceptyk, inwestor złota i komentator finansowy Schiff, argumentował, że Bitcoin nie odniesie sukcesu w przyszłości i będzie działał jako substytut pieniądza fiducjarnego, ponieważ nie jest wspierany przez żadne organy, a obdarzony jest wyłącznie zaufaniem kupujących, co w dużej mierze wynika z spekulacji.

Schiff szeroko mówił o właściwościach cenotwórczych metali szlachetnych, a mianowicie o złocie, argumentując, że fakt, że dolar amerykański kiedyś był wspierany złotem i pozwolił mu na akumulowanie zaufania w czasie. Mówił też, że złoto nie musi konkurować z żadnym innym zasobem, w tym z Bitcoinem, który „replikuje wszystkie właściwości złota, z wyjątkiem najważniejszego – samego metalu”. Argument Schiffa, dlaczego złoto jest cenne jako element opiera się na fakcie, że jest to stopa i została wyceniona jako towar na tysiące lat.

Schiff, podobnie jak wielu zwolenników złota na Bitcoin, wyraził zaniepokojenie faktem, że nie jest możliwe dowiedzieć się, ile Bitcoin jest wart w kategoriach złota lub jakiegokolwiek innego towaru fizycznego:

Nie ma prawdziwej wartości w sobie jako towaru, nie ma sposobu, aby powiązać cenę Bitcoina z ceną czegokolwiek innego.

Czy wybierzemy optymistyczną czy pesymistyczną drogę dla Bitcoina, co do jednego się zgodzimy – kryptowaluty są innowacją, nowoczesną i zaawansowaną technologią, są dzieckiem płatności, który rozwija się, pomimo przechodzenia przez różnego rodzaju „przeziębienia”. Jest tym, co będzie z pewnością w niedalekiej przyszłości znaczącą częścią światowej ekonomii.


🔥Najlepszy obecnie DARMOWY airdrop na rynku kryptowalut z możliwością zdobycia 14,000 euro nagrody.
🔥Są darmowe tokeny w puli dla wszystkich zarejestrowanych.
🔥Prawdziwa petarda!📈

Chcesz wziąść udział i otrzymać DARMOWE tokeny?

✅Zarejestruj sie tutaj
✅Zweryfikuj email i zaloguj się
✅Wykonaj proste zadania związane z social media
✅Codziennie kolejne proste zadania zwiększające liczbę tokenów do otrzymania!
✅Dostępny jest program partnerski!

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze mną o dowolnej porze.


 

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.