Chiny widzą 454% wzrost liczby firm z „Blockchain” w nazwie

Rynek kryptowalut może wytrzymać cykl niedźwiedzi wywołany zanikiem zainteresowania konsumentów, ale blockchain, jak się wydaje, jest nadal wielkim biznesem – szczególnie w Chinach.

Powołując się na dane rządowe pochodzące z chińskojęzycznego punktu sprzedaży Qixin, South China Morning Post donosi, że od 1 stycznia do 16 lipca 3078 chińskich firm złożyło w swoich nazwach kwakalski, chińskie słowo oznaczające blockchain, podczas gdy w całym 2017 roku było ich tylko 555. W ubiegłym roku kalendarzowym 16 600 nowo zarejestrowanych firm uwzględniło blockchain w ramach swojej strategii biznesowej.

Dane te kontrastują z USA, gdzie tylko 817 zarejestrowanych firm zawiera w swoich nazwach słowo „blockchain”. Jednak nawet ta liczba doprowadziła do porównań z bańką dot-com, kiedy firmy dodały „.com” do swoich nazw, aby inwestorzy postrzegali je jako modne firmy technologiczne. Wyceny wzrosły, ale ostatecznie zawaliły się, gdy XX wiek ustąpił miejsca XXI.

Wysoko cenionymi przykładami w branży blockchain w USA są Riot Blockchain, dawna firma biotechnologiczna i Long Blockchain, która przed swoim rebrandingiem działała pod nazwą Long Island Iced Tea.

Firmy te szybko przekształciły się w „proxy stocks” na rynku kryptowalut, a ceny ich akcji wzrosły w czwartym kwartale 2017 r wraz z ceną bitcoinów, ponieważ inwestorzy chcieli uzyskać wysoką ekspozycję na rozwijającą się branżę.

Jednak te wyceny – w całości oparte na spekulacjach i szumie – spadły podczas ostatniego rynku bessy, przewyższając nawet ceny kryptowalut w ich spadku.

Long Blockchain, ostateczne oblicze tak zwanej „bańki blockchain”, zostaje teraz wycofany z giełdy NASDAQ i przeniesiony do obrotu pozagiełdowego (OTC). Cena akcji spadła w międzyczasie do 0,38 USD od szczytowego poziomu z połowy grudnia powyżej poziomu 9,00 USD.

Rząd Chin podał szereg polityk wrogich kryptowalutom, ale także objął technologię blockchain i rozproszoną księgę (DLT) jako kluczowy punkt swojej strategii, aby umocnić swój status wiodącego na świecie centrum technologicznego.

Na początku tego roku na przykład prezydent Xi Jinping powiedział, że blockchain jest jedną z kilku technologii „zasadniczo zmieniających globalną strukturę gospodarczą”, a bank centralny tego kraju poświęcił znaczne zasoby na zbadanie, w jaki sposób może wykorzystać DLT do cyfryzacji swojej waluty krajowej.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.