Maltański raj musi poczekać

Maltański Urząd ds. Usług Finansowych (MFSA) stwierdził w oświadczeniu, że Blockchainowe firmy przed złożeniem wniosku o zatwierdzenie i autoryzację muszą zaczekać aż niedawno przyjęte przepisy wejdą w życie, jak donosi serwis informacyjny Times of Malta.

W wydanym oświadczeniu MFSA ogłosiła, że aktualnie opracowuje nowe ramy, które będą wspierać ostatnio wprowadzone prawa dla technologii Blockchain, więc operatorzy przed składaniem wniosków o zatwierdzenie i autoryzację muszą czekać na publiczne ogłoszenie agencji. Ustawa o wirtualnych aktywach finansowych (VFAA), którą parlament Malty przyjął 5 lipca, będzie regulować technologię rozproszonego rejestru (DLT). Malta tym samym stała się pierwszym krajem na świecie, który zapewnia pewność prawną przedsiębiorstwom zajmującym się technologią Blockchain.

Według Times of Malta, w ostatnich tygodniach MSFA analizowało opinie zainteresowanych stron na temat nowych regulacji, a także rozważało różne kwestie związane z VFAA – od opłat do kar administracyjnych.

MFSA podobno prowadzi również konsultacje w sprawie tzw. regulaminu dla niedawno uchwalonego prawa, którego pierwszy rozdział jest otwarty do końca lipca. MFSA wyda następnie kolejne dwa rozdziały, które będą dotyczyć emitentów VFAA i dostawców usług. Pod koniec okresu konsultacji maltański urząd wyda ostateczne regulacje i zasady dla VFAA, aby ułatwić wprowadzenie w życie nowego prawa.

Do tego czasu operatorzy powinni monitorować ogłoszenia organów nadzoru dotyczące wirtualnych aktywów finansowych, aby otrzymywać informacje o rozwoju sytuacji i aktualizacjach.

Malta ma zamiar stworzyć przyjazne dla kryptografii środowisko regulacyjne i stać się „wyspą Blockchain”. Wiele firm krypto i Blockchain przeniosło się już na Maltę, w tym giełdy kryptograficzne OKex, Binance i BitBay.

Na początku miesiąca Binance ogłosił plany utworzenia banku opartego na technologii Blockchain z tokenizowaną własnością. Przyszły „Founders Bank” byłby własnością inwestorów i miałby siedzibę na Malcie, dążąc do tego, by stać się pierwszym zdecentralizowanym bankiem społecznościowym na świecie.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.