Pierwotna Oferta Monet (ang: Initial Coin Offering; ICO) to innowacyjny model crowdfundingowy, który pozwala startupom ominąć tradycyjne inwestycje początkowe. Jednak nie wszystkie ICO są sobie równe; w rzeczywistości są co najmniej trzy rodzaje tokenów emitowanych przez te modele.

Inwestorzy często mają trudności z rozpoznaniem, do jakiej kategorii należy token ICO, dlatego postanowlem podzielić się informacjami edukacyjnymi i dogłębnymiu raportami z badań nad ICO, które pomagają inwestorom w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Poniżej w tym artykule wyjaśniono trzy główne kategorie tokenów kryptograficznych:

Tokeny akcyjne (udziałowe) (ang: equity tokens)
Jedną z najbardziej obiecujących aplikacji opartych na ethereum tzw: smart contracts jest możliwość uruchamiania przez startupy żetonów akcyjnych – za pośrednictwem ICO. Będzie to korzystne dla startupów, ponieważ bariera wejścia na rynki finansowe jest wtedy znacznie mniejsza niż w przeszłości. Sprawia to, że handel na giełdzie stanie się bardziej dostępny dla przeciętnego inwestora i pozwoli akcjonariuszom na bardziej aktywną rolę, ponieważ głosowanie podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy może odbywać się w sposób przejrzysty za pośrednictwem blockchain.

Ze względu na brak wytycznych regulacyjnych, kilka startupów próbowało przeprowadzić sprzedaż żetonów equity. Jednak ostatnio Delaware dostarczył rachunek, który pozwala firmom na utrzymywanie listy nazw akcjonariuszy na blockchainie, a nie na tradycyjnych listach, co umożliwi handel na giełdach opartych na blockchain. W związku z tym prawdopodobnie tylko kwestią czasu stanie się sytuacja, w której tokeny akcji odgrają kluczową rolę w branży kryptowalut.

Tokeny inwestycyjne (ang: security tokens)
Inwestycje podlega szerokej klasyfikacji, która odnosi się do dowolnego rodzaju zbywalnego składnika aktywów. Dzięki ICO inwestorzy mają dostęp do szerokiej gamy żetonów inwestycyjnych, od monet wymienialnych na metale szlachetne po żetony zabezpieczone nieruchomościami.

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż tych żetonów bądź inwestycja w nie podlegają regulacjom SEC w takim samym zakresie jak w przypadku papierów wartościowych.

Tokeny użytkowe (ang: utility tokens)
Można przypuszczać, że większość żetonów to papiery wartościowe, ponieważ większość uczestników ICO postrzega je jako okazje inwestycyjne. Jeśli jednak token nie spełnia określonych wymagań (test Howey’a), może zostać zaklasyfikowany jako “token użytkowy”. Tokeny te mogą być również nazywane app coins lub app tokens, gdyż zapewniają użytkownikom dostęp do produktu lub usługi.

Na przykład Filecoin – który podniósł rekord ICO o wartości 257 milionów USD – planuje zdecentralizowaną usługę przechowywania w chmurze, która wykorzysta niewykorzystaną przestrzeń dyskową komputera. Uczestnicy ICO otrzymali tokeny, które będą mogli wykorzystać do zakupu przestrzeni dyskowej od Filecoin po uruchomieniu usługi.

Ponieważ całkowita podaż jest stała, tokeny użytkowe mogą z czasem zyskać na wartości, jeśli wzrośnie zapotrzebowanie na produkt lub usługę. Inwestorzy powinni jednak zachować ostrożność w przypadku startupów, które opisują swój token jako użytkowy lub jakiś app coin, ale również sprzedają je jako inwestycję, ponieważ prawdopodobnie organy nadzoru uznają ten środek za token inwestycyjny a nie użytkowy.

Ważne jest, aby pamiętać, że “token użytkowy” jest rozróżnieniem organizacyjnym – a nie prawnym. Amerykański SEC nie podał jeszcze oficjalnych wytycznych dotyczących tokenów użytkowych, więc branża Ameryańska nie ma pewności, czy podlegają one przepisom dotyczącym papierów wartościowych czy nie. Niemniej jednak, agencja SEC (ang. Securities and Exchange Commision) opublikowała poradnik dla potencjalnych emitentów. Znajdziemy tam odwołanie do orzecznictwa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który wypracował poprzez orzecznictwo tak zwany „test Howey’a”. Test ten składa się z 4 punktów, które brzmią następująco:

  1. Czy żetony udziałowe/inwestycyjne to te, które będą inwestycją majątkową?
  2. Czy osoba/podmiot zakupujący żetony oczekuje zysków w związku z inwestycją?
  3. Czy inwestycje są współdzielone?
  4. Czy zysk jest efektem działań emitenta lub strony trzeciej?

W sytuacji, gdyby test wypadł pozytywnie, to jesteśmy jako emitent zobligowani do zgłoszenia emisji.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

1 komentarz

Za marihuanę zapłacisz w krypto po ICO organizacji High Times Corp. – elliottFXtrader · 14/08/2018 o 14:20

[…] chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach tokenów oferowanych podczas ICO, tutaj znajdziesz wyczerpujący artykuł na ten […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.