AMD spodziewa się „prawie zerowych” przychodów

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD), wiodący wielonarodowy producent mikroprocesorów komputerowych, stwierdził niedawno, że jego przychody z branży kryptowalutniczej i blockchain będą prawdopodobnie „bliskie zeru” w trzecim kwartale 2018 r.

Po tym, jak zyski AMD z branży krypto-kosmicznej gwałtownie wzrosły w tym roku, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na karty graficzne wykorzystywane w kryptowalutach górniczych.

Dyrektor generalny AMD, Lisa Su, skomentował spodziewany upadek chipmakera, zauważając:

W przypadku drugiego kwartału uzyskaliśmy około 6% przychodów z blockchain. W przypadku trzeciego kwartału planujemy bardzo mało blockchain.

Zmniejsza się sprzedaż GPU

Spadek sprzedaży kart graficznych AMD (GPU), które są wykorzystywane do wydobywania różnych cyfrowych walut, można częściowo przypisać znacznemu spadkowi kapitalizacji rynkowej rynku krypto graficznego. Warto zauważyć, że cena większości kryptowalut zaczęła ostatnio rosnąć, a Bitcoin (BTC) jest obecnie notowany powyżej 8 100 USD.

Warto zauważyć, że flagowa kryptowaluta spadła poniżej 6 000 USD pod koniec czerwca, a obecnie jest prawie o 40% niższa od rekordowej wartości prawie 20 000 USD.

Pomimo oczekiwanego spadku, AMD dodał, że przychody z nowo zaprojektowanych procesorów Ryzen i dużych centrów danych powinny zrekompensować straty. Główny księgowy dyrektor ds. Finansowych (CFO) firmy Devinder Kumar zauważył, że „przychody z grafiki spadły przede wszystkim dzięki sprzedaży blockchain częściowo zrównoważonej przez silniejszą sprzedaż centrum danych”.

Kumar zwrócił także uwagę, że AMD wprowadziło w tym roku „czterdzieści cztery konsumenckie i komercyjne komputery stacjonarne i notebooki Ryzen”. Dodał, że do końca 2018 roku firma spodziewa się uruchomić „łącznie 60 systemów opartych na Ryzen”, aby sprostać stałemu zapotrzebowaniu klientów. Według dyrektorów AMD powinno to pomóc wygenerować spore dochody dla wielonarodowej firmy w trzecim kwartale 2018 roku.

Korekta trwa

Warto zauważyć, że wielonarodowy bank inwestycyjny UBS wydał w kwietniu ostrzeżenie o spadających cenach kryptowalut, zauważając, że może to spowodować znaczną utratę przychodów AMD, nawet bardziej niż konkurencyjny producent układów scalonych Nvidia. UBS stwierdziło również, że strumienie przychodów Nvidii składały się z „SKU jej w kopalni monet, więc AMD byłby netto / netto bardziej narażony na korektę opartą na kryptografii na rynku GPU.”

W lutym CryptoGlobe poinformował, że górnicy kryptowalut coraz częściej kupowali karty graficzne wyprodukowane przez AMD i Nvidię. W rzeczywistości sklepy internetowe szybko traciły zapasy ze względu na dużą liczbę zamówień na układy GPU.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.