Deloitte, międzynarodowa sieć profesjonalnych usług, opublikowała niedawno wyniki swojej ankiety, która pokazuje, że 40% menedżerów w sektorze technologii, mediów i telekomunikacji chce zainwestować miliony dolarów w programy badawcze typu blockchain i ich rozwój.

Deloitte, która jest również jedną z największych na świecie firm księgowych “Big Four”, podobno przebadała 1050 kierowników z siedmiu różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Meksyku, Niemiec, Chin i Wielkiej Brytanii. 180 menedżerów, którzy wzięli udział w badaniu na temat blockchain zajmuje kluczowe stanowiska w różnych firmach telekomunikacyjnych i informatycznych.

To jeszcze nie jest szczytowe zainteresowanie

Komentując obecny stan rozwoju i adopcji blockchain, autorzy raportu zauważyli, że “chociaż blockchain nie jest jeszcze gotowy na pierwszorzędne czasy, to jest coraz bliżej swojej przełomowej chwili”. Ponadto, wyniki ankiety ujawniły, że kierownictwo, które ma “doskonałą lub ekspercką wiedzę na temat rozproszonej technologii rachunkowej (ang: DLT) “wyglądała na gotową do podjęcia poważnych ruchów w ciągu najbliższego roku”.

Warto zauważyć, że 59 procent respondentów ankiety Deloitte uważa, że ​​technologia blockchain może potencjalnie “zakłócić” aktualny stan rzeczy w ich branży. Ponadto 29% ankietowanych stwierdziło, że aktywnie uczestniczy w “konsorcjum blockchain”.

Te grupy DLT rozwijają się szybko, według Deloitte, ponieważ firma księgowa poinformowała w ubiegłym roku, że:

“Coraz więcej firm, które dążą do opracowania i wdrożenia rozwiązań biznesowych opartych na technologii blockchain, realizuje swoje cele w ramach konsorcjum, czyli grupy firm, które łączą się razem, zazwyczaj w celu ustanowienia standardów umożliwiających rozwój nowych infrastruktur”.

Wymagane “odpowiednie finansowanie, niezawodne zarządzanie”

Deloitte zwróciło również uwagę na fakt, że “odpowiednie finansowanie, solidne zarządzanie i zaangażowanie kluczowych firm są kluczowe” dla sukcesów konsorcjów blockchain, szczególnie w sektorze technologii finansowych.

Co znamienne, 84% respondentów z branży podatkowej i księgowej “wierzy, że blockchain będzie w szerokim zakresie skalować i osiągać popularność”. Jednocześnie 41% ankietowanych stwierdziło, że ich firmy planują wkrótce uruchomić systemy oparte na blockchain, a 34% respondentów ujawniło że ich firmy pracowały obecnie nad rozwojem projektu opartego na blockchain.

Co ważne, nie wszyscy dyrektorzy ankietowani przez Deloitte byli entuzjastycznie nastawieni do blockchainu, ponieważ 39% respondentów stwierdziło, że było “przereklamowane”. Ankietowani kierownicy z USA byli jeszcze bardziej sceptyczni co do technologii blockchain, ponieważ 44 procent uważa, że ​​było “przereklamowane”.

Duża zmienność żetonów opartych na Blockchain

Autorzy raportu to dyrektor zarządzający Deloitte David Schatsky, szef oddziału usług finansowych Linda Pawczuk oraz partner podatkowy firmy Rob Massey. Zgodnie z ich ustaleniami i analizą, głównym powodem, dla którego niektórzy dyrektorzy mogli być krytyczni wobec nowej technologii, lub uważali, że była przesadzona, jest bardzo zmienny charakter rosnącej liczby tokenów kryptograficznych emitowanych przez platformy oparte na blockchain.

Niedawno renomowany ekonomista dr Nouriel Roubini wyraził kilka najbardziej krytycznych opinii na temat technologii blockchain. Roubini, który dokładnie przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, powiedział niedawno, że “rozproszona księga rachunkowa peer-to-peer jest totalnym nonsensem”.

Doradca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) również wcześniej nazwał blockchain “gloryfikowanym arkuszem kalkulacyjnym”.

No coż, jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził, co nie?

 


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: