22 sierpnia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła kolejne dziewięć propozycji Bitcoin ETF od Direxion, ProShares i GraniteShares. Komentując odrzucenie przez SEC propozycji, Brian Kelly z “Fast Money” CNBC powiedział: “przeczucie mówi mi, że nie otrzymamy ETFów na krypto”.

Kelly, który jest CEO firmy zajmującej się inwestycjami w aktywa cyfrowe, wierzy, że jak najszybsze zatwierdzenie ETF na Bitcoin może nastąpić do lutego 2019 r. Wyjaśnił także, że decyzja dotycząca propozycji ETF VanCon Bitcoin ma się pojawić na rynku pod koniec września, ale SEC może opóźnić decyzję w sprawie propozycji VanEck na jakiś czas. Zauważył również, że organ nadzoru papierów wartościowych mówił o oszustwach i manipulacji na rynkach kryptowalut. Według Kelly’ego, SEC koncentruje się nie tylko na zapobieganiu manipulacji na rynku, ale także jest w stanie skutecznie “nadzorować to [poprzez] porozumienia z giełdą [kryptowalut]”.

Fundusz ETF na Bitcoin dopiero w 2019 roku?

Co więcej, SEC uważa, że ​​rynek kontraktów futures na kryptowaluty nie jest “wystarczająco dojrzały”, z czym zgadza się Kelly. Jednak założyciel BKCM dodał, że rynek kontraktów terminowych rośnie: “Gdy dojdziemy do 2019 roku, mamy znacznie lepsze prawdopodobieństwo na zatwierdzane ETF Bitcoin.” Następnie przeanalizował obecny wzrost rynków kontraktów terminowych na bitcoin CME, zauważając, że “otwarte zainteresowanie dużych posiadaczy [wzrasta] od kwietnia”.

W rzeczywistości, Kelly zwrócił uwagę, że od kwietnia nastąpił znaczny 85% wzrost (lub tempo wzrostu) kontraktów futures na bitcoin CME. Wyjaśnił dalej:

“Więc, jeśli to bierzesz pod uwagę, do lutego 2019 roku będziesz miał bardzo, bardzo solidny rynek. Dodaj jeszcze coś takiego jak NYSE Bakkt a to pomoże zwiększyć szanse na zatwierdzenie ETF Bitcoin.”

Założyciel BKCM skomentował zalecenie komisarza komisji Hester Peirce, że fundusze ETF Bitcoin “muszą zostać zatwierdzone wcześniej niż później.” Biorąc pod uwagę dodatkowe wsparcie ze strony federalnych organów regulacyjnych, takich jak Peirce, Kelly uważa, że

“Jesteśmy coraz bliżej zdobycia ETF [bitcoin]. Bardzo pozytywną rzeczą było to, że bitcoin nie sprzedał się [po ostatnich odrzuceniach propozycji ETF bitcoin]. “

Zwrócił również uwagę, że

“Kiedy rynek nie ma przywiązuje uwagi, na to czy to bitcoin, czy ropa naftowa, czy cokolwiek innego nie sprzedaje się w wiadomościach, to powinno to oznaczać zmianę nastrojów”.

W odpowiedzi na niedawne tweetowanie przez komisarza Peirce’a stwierdzające, że “wczorajsze zlecenia personelu [odrzuciły]  zasady SRO związane z wieloma ETF bitcoin”, uczestnik CNBC powiedział, że SEC będzie nadal przeglądać je wzdłuż z innymi propozycjami związanymi z kryptografią.

Jeśli ETF na Bitcoin zostanie zatwierdzony, będzie to milowy krok w świecie kryptowalut

Kelly dalej zauważył, że SEC prawdopodobnie odzwierciedli 85% wzrost na rynku kontraktów terminowych na bitcoin, ale jego zdaniem, “to, czy decyzja [SEC] o zaprzeczeniu temu może być w tym momencie może hamować niektórych ludzi od inwestowania w odpowiednie inwestycje. “

Warto zauważyć, że Kelly uważa, że ​​nawet jeśli jedna propozycja Bitcoin ETF zostanie zatwierdzona:

“Byłaby to wielka sprawa [ponieważ] jeśli spojrzysz na to skąd pochodzi popyt na ten produkt, [którym jest] bitcoin i [inne] kryptowaluty, to pochodzi od inwestora detalicznego. Inwestorzy instytucjonalni pukają do moich drzwi, ale jeszcze nie nacisnęli spustu. Ale inwestorzy detaliczni już powiedzieli, że chcą to kupić. Pokazali już, że w zeszłym roku [kiedy ceny kryptowalut osiągnęły rekordowy poziomy].”

Dodał: “Na kontach detalicznych w USA, istnieje około $50 bilionów AUM [asset under management]. To dużo pieniędzy. Wystarczyłaby mała część tego, aby przejść do ETF [bitcoin], by zainicjować ładny rajd wzrostowy na flagowej kryptowalucie”.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.