Czym są Exchange Traded Funds (ETF) i dlaczego mają znaczenie?

Według Investopedii, ETF to zbywalne zabezpieczenie, które śledzi indeks, towar, obligacje lub koszyk aktywów, taki jak fundusz indeksowy. Fundusze ETF zwykle posiadają aktywa podstawowe (takie jak Bitcoin) i przekształcają je w akcje. Wielką zaletą ETF jest prostota dostępu za pośrednictwem publicznych giełd papierów wartościowych. Kupowanie i sprzedawanie ETFów jest równie proste jak kupowanie i sprzedawanie akcji.

Pozwól mi opisać, jak “łatwy” jest taki handel. Gdy tylko Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zezwoli na ETF Bitcoin, każda osoba z rachunkiem inwestycyjnym może zainwestować w Bitcoin za pomocą jednego kliknięcia – bez opłat za przelewy lub karty kredytowe, bez opłat u giełd kryptowalut oraz innych przeszkód w zakresie chociażby bezpieczeństwa.

Najwięksi brokerzy w USA wpod względem zarządzanych pieniędzy:
5,4 tryliona dolarów – Fidelity
2,7 biliona dolarów – Charles Schwab
800 miliardów dolarów – Edward Jones
800 miliardów dolarów – Ameriprise Financial
600 miliardów dolarów – TD Ameritrade

Według spisu powszechnego w USA jest około 251 milionów dorosłych w wieku powyżej 18 lat. Badanie przeprowadzone przez SurveyMonkey / GBBC od początku stycznia (blisko szczytu szaleństwa na BTC przy $20k) pokazuje, że zaledwie 5% (12,6 miliona) Amerykańskich dorośłych posiadaja Bitcoin. Badanie Gallop sugeruje, że 54% (135,5 miliona) dorosłych Amerykanów posiada akcje własne. To 122 miliony potencjalnych nabywców na ETF Bitcoin! Szacunek ten nie uwzględnia zmiany wielkości rynku w czasie. Co więcej, podobna ankieta z serwisu finder.com potwierdziła liczbę 5%, ale także odkryła, że ​​amerykańscy dorośli kupili Bitcoin za  średnio 3,500 USD.

Patrząc na liczby globalne, według BitInfocharts, istnieje 22 miliony portfeli Bitcoin. Należy jednak zauważyć, że tylko 11,2 miliona ma wartość BTC wyższą niż 6,50 USD. Coinbase informuje o dodatkowych 20 milionach użytkowników – bez wglądu na rozmiar i wykorzystanie portfela. Chociaż wiemy, że istnieje ogromne nakładanie się (mam wiele portfeli BTC i portfel Coinbase), dla dobra tego artykułu, zamierzam oszacować, że istnieje 20 milionów globalnych inwestorów BTC (podobne szacunki z Bitcoin Market Journal).

Jeśli 12,6 milionów Amerykanów inwestuje w Bitcoin, stanowi to 63% wszystkich inwestorów Bitcoin!

Bitcoin jest środkiem trwałym; istnieje tylko 21 milionów monet i zaledwie 17 milionów wydanych do tej pory. Według Fortune szacuje się, że na zawsze stracono 4 miliony monet. Można się bezpiecznie założyć, że 100 najlepszych portfeli, czyli wieloryby (jak bliźniaki Winklevoss), nie przesuwa swoich 3,2 milionów monet. W ten sposób pozostało w obiegu około 9,8 milionów monet.

Jeśli wprowadzenie funduszy ETF Bitcoin przyciągnie 20% dostępnego rynku obrotu akcjami (122 miliony), to doda to 24 miliony nowych inwestorów! Sens dla reszty świata to w tym momencie nadążać za impetem w górę. Faktoring w obecnym stosunku USA (63%), mogliśmy zobaczyć 58 milionów światowych inwestorów Bitcoin od momentu wprowadzenia ETF!

Co to oznacza dla ceny BTC?

Styczniowy średni pułap na rynku bitcoinów wyniósł 222 miliardy dolarów. Amerykańscy inwestorzy reprezentowali 63% z 20 milionów światowych inwestorów, a amerykański inwestor kupił w Bitcoin średnio 3,500 USD. Amerykańscy inwestorzy wynoszą 44,1 miliarda dolarów, czyli 20% całkowitego styczniowego limitu rynkowego, pozostawiając 178 miliardów dolarów lub 24 000 dolarów na inwestora w pozostałej części świata.

Jeśli ETF-y dodadzą 24 miliony amerykańskich inwestorów, a rosnąca dynamika doda 14 milionów z reszty świata, to doda to odpowiednio 84 miliardy dolarów i 336 miliardów dolarów do kapitalizacji rynkowej.

Dodanie 420 miliardów dolarów do kapitalizacji rynkowej może sprawić, że cena Bitcoina będzie wynosić od 26 000 do 44 000 USD.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd kontynuuje dyskusję na temat funduszy ETF Bitcoin. W styczniu SEC nie ogłosiła żadnych funduszy ETF w odpowiedzi na bazujące na futures fundusze ETF. W marcu SEC powiedziała, że ​​rozważa je ponownie. Od tego czasu przedstawiono nowe ETF do rozpatrzenia i zatwierdzenia, ale najwcześniej pod koniec sierpnia. Prawdziwym pytaniem, które powinno obecnie dotyczyć każdego inwestora Bitcoin, jest “kiedy SEC zatwierdzi ETF na Bitcoin?”


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.