Czy Satoshi ma milion bitcoinów?

Pod koniec kwietnia 2013 roku badacz Blockchain Sergio Demian Lerner podjął próbę argumentu, że Satoshi wydobył milion bitcoinów w 2009 r. W poniedziałek firma Bitmex Research, znana ze starannych i żmudnych raportów śledczych, opublikowała nowy post w tej sprawie. W dużym stopniu opiera się na oryginalnych badaniach Lernera, ale w niższej wersji skoryguje udziały Satoshiego o około 30%.

Logika tego stwierdzenia była taka, że ​​w ciągu 2009 główny hasz był na niskim poziomie, około 7 milionów haszy na sekundę i mówiono, że jest zgodny z jednym dominującym górnikiem. W tym samym czasie ten hashrate był podobny do tego, który był obecny w pierwszych 14 dniach powstania Bitcoina, co według Sergio może być okresem, w którym Satoshi był jedynym górnikiem. Wielu członków społeczności sceptycznie odnosiło się do twierdzeń Sergio. Sceptycyzm wydaje się być oparty na:

  • Estymacja 7 MH / sekundę opiera się na znacznikach czasowych bloków i niewiarygodnych, a rozmiar próbki nie jest wystarczająco duży
  • Nie ma powodu, by sądzić, że Satoshi wydobył sam w ciągu pierwszych 14 dni
  • Wiele osób przypomniało sobie, że również wydobywali w tym okresie
  • Założenia Sergio dotyczące sprzętu były nieprawidłowe

Jest prawdopodobne, że niektórzy ludzie byli stronniczy w odrzucaniu twierdzeń Sergio, ponieważ gdyby Satoshi wydobywał znaczną część wczesnych BTC, co w  oczach niektórych mogoyby zniszczyć integralność monetarną systemu. Jednakże według BitMEX dowody przedstawione początkowo przez Sergio były dość słabe.

Bomba ExtraNonce

Zaledwie kilka dni później, Sergio opublikował na swoim blogu o wiele bardziej przekonywującą argumentację, z dużo silniejszym dowodem na dominację pojedynczego górnika. To ostatecznie przekonało wielu członków społeczności i po dziś dzień wielu ludzi wierzy, że Satoshi prawdopodobnie wydobył wtedy około miliona bitcoinów.

Dowody Sergio koncentrują się wokół czegoś, co nazywa się ExtraNonce. Funkcja ExtraNonce nie jest częścią protokołu Bitcoin, ponieważ nie jest częścią zasad konsensusu ani nie ma formalnej specyfikacji dotyczącej interpretacji pola. ExtraNonce to obszar transakcji Coinbase, który może się różnić po kilku próbach hashowania, aby zapewnić dodatkową entropię dla górników, gdy zostanie wykorzystany standardowy nonce w nagłówku bloku. Jak pokazuje obraz poniżej, w miarę zmiany ExtraNonce wpływ przechodzi do drzewa hash w nagłówek bloku (chociaż w 2009 r. większość bloków zawierała tylko transakcję Coinbase, ponieważ sieć nie była używana do dokonywania transakcji).

(schemat struktury bloku bitcoinów; źródło:BitMEX)

Następnie Sergio opublikował poniższe zdjęcie, z dodatkowymExtraNonce na osi Y i wysokością blokowania na osi X (w owym czasie niepoprawnie oznaczał oś x). Jak wynika z wykresu, ExtraNonce zwiększa się wraz z biegiem czasu, w serii nachyleń. Niektóre nachylenia (zaznaczone na czarno na wykresie) mają podobny kąt, nie zachodzą na siebie i cofają się do zera po osiągnięciu określonej wysokości. Mówi się, że wszystkie te czarne linie należały do jednego górnika (potencjalnie Satoshi) i że ten górnik kontroluje teraz prawie milion bitcoinów. Chociaż techniczne punkty dotyczące nachylenia stoków, wysokości i braku nakładania się mogą być dość trudne do oceny i oceny, sam obraz jest wyraźnie bardzo wymowny i przekonujący według zespołu BitMEX Research.

(źródło: Bitslog)

Nowe spojrzenie od BitMEX Research na bloki dominującego górnika

Zespół BitMEX Research postanowił powtórzyć analizę Sergio, ale ich celem było policzenie bloków wydobywanych przez pozorną pojedynczą całość i przydzielenie wszystkich bloków. Ćwiczenie było wyzwaniem, ponieważ zbocza oddziałują z wieloma innymi punktami. W związku z tym niemożliwe jest dokonanie dokładnej alokacji. W rezultacie ich analiza jest daleka od doskonałości wobec czego zespół wykorzystał różne metody, w tym analizę statystyczną, generatory liczb losowych, a nawet ręczne przeglądy danych w celu przydzielenia niektórych bloków. Jak przyznaje sam zespół BitMEX:

„Będziemy popełniać wiele błędów i nie twierdzimy, że nasza metodologia jest solidna lub naukowa. Jednak, o ile nam wiadomo, jest to pierwsza próba przydzielenia każdego bloku w 2009 r. jako należącego do pozornego pojedynczego podmiotu, czy też nie”.

Poniższy obraz przedstawia w szczegółach naszą alokację dla każdego bloku w 2009 roku:

Bloki bitcoinowe wydobywane w 2009 – alokacja do dominującego górnika – wartość ExtraNonce (oś y) a wysokość bloku (oś x)

(źródło: BitMEX Research, Bitcoin blockchain)

Analiza alokacji

Zespół BitMEX Research zgadza się z wnioskami Sergio ale tylko do sierpnia 2009. Przed sierpniem jest 22 stoków, które mają zarówno podobną wysokość jak i gradient (około wzrostu wartości ExtraNonce o 4 na blok). W tym samym czasie te zbocza prawie nigdy się nie pokryą (niewielka ilość widocznych nakładek w niektórych przypadkach w mniej niż 5 blokach, a zatem może być tylko zbiegiem okoliczności).

Po sierpniu 2009 r. wzór załamuje się do pewnego stopnia. Gradient stoków różni się znacznie (od 1,1 jednostek na blok do 10 jednostek na blok). Jednocześnie wysokość stoków jest niespójna i istnieje wiele dużych szczelin między nimi. Dlatego, mimo że obraz nadal wygląda na atrakcyjny, dowody na to, że górnik jest jednym podmiotem, są według BitMEX Research nieco słabe.

Wnioski końcowe

Chociaż istnieją silne dowody dominującego górnika w 2009 roku, zespół BitMEX Research uważa, że dowody te są znacznie mniej wiarygodne, niż wielu przypuszczało. Chociaż zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów, czasami zdjęcia mogą być trochę mylące i wprowadzać w błąd. Nawet jeśli ktoś jest przekonany o ich sile, dowody popierają jedynie twierdzenie, że według BitMEX Research dominujący górnik mógł generować znacznie mniej niż milion bitcoinów: być może liczba 600 000 – 700 000 bitcoinów jest lepszym oszacowaniem niż do tej pory obowiązujące przypuszczenia.

Żadna z powyższych analiz nie mówi wiele o tym, czy dominującym górnikiem był Satoshi, chociaż BitMEX Research uważa, że Satoshi wydobył blok 9, który przydzielili dominującemu górnikowi w ich analizie. Jednak jest to nachylenie to zaledwie 11 bloków, więc z pewnością nie jest jednoznaczne. Pozatym ktokolwiek by nie był górnikiem dominującym, jest zawsze możliwe, że klucze zostały zgubione lub odrzucone.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.