Ethereum, druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotowała najniższą cenę tego roku, spadając do 980 PLN. Cena spadła o aż 17%, zaliczając najniższy poziom od września 2017 roku. Ponadto, rentowność wydobycia Ethereum zmalała do historycznie niskiego poziomu, 0,0243 dolara zysku na dzień dla 1 MHasha/s.

Według danych z giełdy BitBay, cena Ethereum jest obecnie notowana na poziomie 980 PLN , z 17% spadkiem w jedną dobę. Po tym, jak przez większość dnia kurs utrzymywał się na poziomie zbliżonym do 1220 PLN, w ciągu zaledwie trzech godzin cena spadła do 1000 PLN. Kryptowaluta odnotowała spadek w tym roku o około 60 procent, w porównaniu z 54-procentowym obniżeniem się ceny Bitcoina.

Ostatnie spadki obrazuje wykres poniżej:

Inwestorzy próbują zrozumieć, dlaczego ETH tak pikuje

Według Bloomberga, głównym katalizatorem tego drastycznego spadku jest wysoki poziom presji sprzedażowej nakładanej na Ethereum przez ICO. Według Biswa Das, partnera założyciela funduszu kryptograficznego Bloomwater Capital, projekty są realizowane w celu pokrycia wydatków operacyjnych i obawy, że rynek będzie kontynuowany. Das stwierdził:

“Te startupy zbierają dużo funduszy, ale nie mają zarządzania skarbem ani wystarczającej ilości doświadczenia w zarządzaniu gotówką, więc sprzedają się zbyt wcześnie i powodują dużą presję na rynku. W zeszłym roku było dobrze, ale teraz rynek jest tak delikatny, że powoduje dużą presję. “

Podejrzenia Dasa zostały najwyraźniej potwierdzone przez firmę Santiment, zajmującą się analizami kryptograficznymi, która sugeruje, że startupy wydały ponad 110 000 ETH w ciągu ostatnich 30 dni. 

Relacja CNBC z spadku Ethereum zdaje się potwierdzać wiele z tych założeń. Melt Demirors z Coinshares omawiający to zdarzenie z panelistami Fast Money w CNBS zauważył, że:

“Ethereum rozpoczynając opowieść o tym, że jest zdecentralizowanym komputerem, przeniósł się do inteligentnych kontraktów gdy przedsiębiorstwa zainteresowały się tą technologią, a następnie stał się podłożem dla ICO, by zebrać pieniądze. Więc przedsiębiorcy mieli dużo eterów w swoim portfelu. Myślę, że tak naprawdę to nasz ekosystem boryka się z problemami – w jaki sposób przenosimy się z ETH do naszych aktywów, które chronią wartość przez długi czas i jakie one powinny być. “

Podczas gdy wielu inwestorów uważa, że ​​najgorsze już minęło, Spencer Bogart z Blockchain Capital mówi, że “ból” może być daleki od zakończenia, ponieważ wciąż istnieją setki tysięcy, jeśli nie miliony ETH, które są gotowe do sprzedaży masowej na giełdach:

„Inwestorzy są coraz bardziej rozczarowani tokenami i ICO, z których większość została uruchomiona na szczycie sławy Ethereum i dostrzegają, że gra się na rynku z ciągłą spadkową presją cenową”

Ethereum, będąc platformą zdecentralizowanych aplikacji, jest ostatecznie powiązany z sukcesem swoich pochodnych platform. Chociaż nic nie może być ściągnięte do jednego powodu, nie można zaprzeczyć, że większość platform opartych na ETH zawiodła w 2018 roku. Według danych z portalu Deadcoins, w 2018 roku upadło już ponad 1000 projektów kryptowalut. Niektóre zawiodły z powodu technicznej niekompetencji zespołu, podczas gdy reszta to w większości oszustwa i piramidy finansowe.

Winna słabość sieci?

Ostatnie spekulacje na temat potencjalnej manipulacji siecią Ethereum mogły przyczynić się do exodusu społeczności, po tym jak w zeszłym tygodniu zgłoszono zatory z rzekomego nieznanego spamera. Późniejsze doniesienia sugerują, że inteligentna umowa, która w szczytowym okresie pochłaniała 34,4% gazu i wzrost cen gazu o 12x normalnej stawki, nie była złośliwa i w rzeczywistości pochodziła z chińskich loterii działających na Blockchain. Złośliwe czy nie, nie po raz pierwszy Ethereum miało znaczne opóźnienia, a następnie wzrost cen gazu spowodowany problemami z zatorem; z każdym wydarzeniem krążą plotki o rzekomych atakach spamowych.

Niejednoznaczność tego, co powoduje tego typu zwiększone zatory, uwypukla poważną słabość sieci i powoduje niepewność wśród użytkowników Ethereumpoprzez wyraźny spadek cen po każdym incydencie, ponieważ pozytywne przekonanie inwestorów co do wartości ETH jest kwestionowane. Nowy mechanizm konsensusu typu Proof-of-Stake (PoS), Casper, nie może być wystarczająco szybki dla wielu, chociaż nowy protokół ma nadzieję zwiększyć przepustowość sieci.

Mimo to regresja Ethereum jest nadal dobrze dostosowana do obecnego rynku niedźwiedzia. Wszystkie z dziesięciu największych kryptowalut odnotowały znaczący spadek w ciągu ostatnich 7 dni, przy średnim spadku tej grupy o 18,55%. Wraz z upadkiem całego rynku, większość transakcji z Ethereum powraca do aktywów o ustalonej wartości, takich jak Tether i USD, ponieważ inwestorzy zdają się poszukiwać względnego bezpieczeństwa stabilnych monet i utrzymują się słabe nastroje rynkowe.

Rentowność wydobycia Ethereum spada

Według BitInfo, dobrze znanego portalu dostarczającego statystyki dla kryptowalut, rentowność górnictwa ETH spadła o ponad 90% od początku stycznia pomimo coraz większej trudności wydobycia. Pokłosiem tej sytuacji jest niezrównoważone środowisko wydobywcze dla wszystkich uczestników, oprócz największych puli wydobywczych i ogromnych kopalni.

Jeśli uczestnictwo górników ETH wzrośnie, a cena nie nadąży za tempem przyrostu mocy obliczeniowej, w końcu trafimy na dno rentowności.

Poniżej przedstawiony jest wykres rentowności wydobycia kryptowalut Ethereum w interwale czasowym 2015-2018. Rentowność spadła do historycznego poziomu, 0,0243 dolara na dzień dla 1 MHasha/s.

Na zakończenie dzisiejsza analiza ETH/PLN:

(Żadna z informacji tutaj zawartych nie jest “rekomendacją” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).)


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: