W wywiadzie dla Harvard Business Review (wydanie lipiec-sierpień 2018) Jamie Dimon, prezes i dyrektor generalny JPMorgan Chase, największego banku w USA, zapytaniy o to jakie są jego poglądy na kryptowaluty, odpowiedział, że “prawdopodobnie nie powinien mówić nic więcej o kryptowalutach”.

W ramach wywiadu 62-letni Dimon, który od ponad 12 lat jest dyrektorem generalnym JPMorgan (JPM), został zapytany o to, co uważa za główne zagrożenie konkurencyjne dla banku. Odpowiedział:

“Największe potencjalne zakłócenia w naszej działalności to nowe formy płatności: masz system PayPal, Venmo, Alipay itd. Firmy te wykonują dobrą robotę polegającą na osadzaniu podstawowych usług bankowych w swoich rozmowach, w kontaktach towarzyskich i zakupach”.

Został również poproszony przez Harvard Business Review (HBR) o jego obecny pogląd na kryptowaluty i przypomniał o tym, co powiedział w przeszłości o Bitcoin, zanim pozwolił mu odpowiedzieć na pytanie. Jeśli nie słyszałeś o tym, co Dimon powiedział o Bitcoinie, albo o tym zapomniałeś, oto krótkie podsumowanie:

  • Według Bloomberga, 13 września 2017 r., Konferencji inwestorów w Nowym Jorku, nazwał Bitcoin “oszustwem”, mówiąc, że jest “gorszy od cebulek tulipanów”. A jeśli ktoś z  JPMorgan zaczął handlować Bitocin, powiedział: “Zwolniłbym go z dwóch powodów: jest to sprzeczne z naszymi zasadami i głupie, a obie są niebezpieczne”. Nie zatrzymał się na tym stwierdzeniu, mówiąc:” Jeśli byłeś w Wenezueli, Ekwadorze lub Korei Północnej lub jeśli byłeś handlarzem narkotyków, mordercą, to lepiej zarabiać w Bitcoinie niż w dolarach amerykańskich. Więc może to być jakiś rynek, ale byłby to bardzo ograniczony rynek”.

W styczniu 2018 r. w wywiadzie dla Marii Bartiromo z FOX Business powiedział, że żałuje swoich poprzednich komentarzy na temat Bitcoin i wyraził swoją wiarę w technologię blockchain: “Blockchain jest prawdziwy, możesz mieć krypto jena i dolary i takie tam. Na poszczególne ICO trzeba spojrzeć na to indywidualnie, Bitcoin był dla mnie zawsze tym, co rządy będą odczuwać w związku z bitcoinem, ponieważ robi się naprawdę duży, a ja po prostu mam inne zdanie niż inni ludzie, nie interesuje mnie tak wiele w tym temacie”.

Wracając do jego niedawnego wywiadu z HBR, Dimon miał to do powiedzenia na temat krypto:

“Prawdopodobnie nie powinienem mówić nic więcej o kryptowalutach, ale to nie to samo, co złoto lub waluty fiducjarne, są one wspierane przez prawo, policję, sądy, nie można ich powielać i są na nich nałożone restrykcje. Z drugiej strony Blockchain jest prawdziwy, testujemy go i wykorzystamy na wiele rzeczy. “

W tym miejscu należy zauważyć, że technologia blockchain, o której mówi Dimon, to Quorum, wersja Ethereum skoncentrowana na przedsiębiorstwie.

Wydaje się, że Dimon rozpoznał głupotę swojej początkowej, bardzo negatywnej postawy wobec Bitcoin, odkąd nazwał to oszustwem stwierdzeniem, że nie jest zainteresowany Bitcoinem. Zrobił to najparwodpodniej w celu zachowania twarz i zastosować regułę milczenia na temat, którego wyraźnie nie rozumie, mimo że w JPMorgan ludzie są świadomi znaczenia Bitcoin i innych kryptowalut.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: