Nowe rozszerzenie Google Chrome ostrzega o podejrzanych witrynach ICO

Inwestorzy kryptowalutowi mają obecnie wiele zmartwień. Nie tylko cyberprzestępczość związana z kryptografią potroiła się w ciągu ostatniego roku i ceny kryptowalut nadal spadają, to jeszcze wiele żetonów odebranych podczas wstępnych ofert monet (ICO) okazało się jedynie oszustwami.

Nowe rozszerzenie przeglądarki Google Chrome, mające na celu wykrycie potencjalnych oszustw, jest już dostępne i powinno zapewnić inwestorom dodatkową warstwę ochrony, bezpieczeństwa i spokoju.

Rozszerzenie Uppward Chrome Protokołu Sentinel jest już dostępne

Zlokalizowana w Singapurze Fundacja Uppsala uruchomiła rozszerzenie Google Chrome o nazwie Uppward. Zespół odpowiedzialny za protokół Sentinel nazywa nowe rozszerzenie „Wyszukiwarka dla bezpiecznego inwestowania w ICO”.

Uppward wykorzystuje tzw: „crowdsourced intelligence” oraz dane z zdecentralizowanej bazy danych Threat Reputation opartej na protokole Sentinel, zbudowanej na blockchain, aby ostrzegać inwestorów o witrynach phishingowych podszywających się pod legalne ICO i oznaczać podejrzane adresy portfeli.

Odwiedzenie niebezpiecznej witryny z jakimś projektem typu ICO  może zainfekować komputer użytkownika złośliwym oprogramowaniem lub zachęcić użytkowników do przesłania środków na adres portfela potencjalnych oszustów.

Projekt jest pomysłem założyciela fundacji Uppsala, Patricka Kima, który miał ponad 7200 eterów – o wartości prawie 2 milionów dolarów według dzisiejszych cen – skradzionych z powodu włamania na portfel. W ten sposób Kim stworzył protokół Sentinel, którego celem jest walka z potencjalnymi kryptowalutowymi „oszustwami, hackami i kradzieżami”, donosi Forbes.

Oszustwa ICO: Co mówią dane

Chociaż rozszerzenie Uppward może pomóc użytkownikom dostrzec potencjalne ryzyko podczas codziennych czynności związanych z przeglądaniem, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ciężko pracowała, szkoląc potencjalnych inwestorów na oflagowanych na czerwono ICO. Aby zademonstrować swoją rację, SEC posunął się aż do stworzenia fałszywej strony ICO wypełnionej ostrzeżeniami o oszustwie, takim jak obietnice niebotycznych zysków finansowych.

Jednak stanowisko SEC jest uzasadnione. Ostatnie badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Satis Group wykazało, że aż 80% wszystkich ICO zostało zidentyfikowanych jako oszustwa. Inne badanie z Boston College sugeruje, że ponad połowa ICO rozpada się w ciągu pierwszych czterech miesięcy obecności na rynku.

Dane branżowe sugerują, że dni ICO są już policzone

To, co zaczęło się jako pozytywny, nowy sposób dla startupów liczących na pozyskanie crowdfundingu dla swoich projektów, szybko zamieniło się w pazerna łupienie szybkiej gotówki z niewielkim szacunkiem dla inwestorów.

W związku z tym przedstawiciele branży, Jihan Wu, założyciel wytwórni sprzętu górniczego Bitmain, oraz Chris Concannon, prezes CBOE Global Markets, wypowiadali się surowo o ICO w ostatnich tygodniach.

Wu powiedział, że ICO są „nie do utrzymania” i ostatecznie „po prostu znikną”. Tymczasem Concannon uważa, że ​​rynek ICO jest gotowy do „rozrachunku”, który jest dwojaki. Concannon sugeruje, że SEC pójdzie za „uczestnikami rynku ICO”, a następnie wyda pozwy zbiorowe „przeciwko zespołom odpowiedzialnym za projekty ICO”.

Nie trzeba dodawać, że entuzjazm, który niegdyś otaczał ICO, prawie całkowicie wyschnął. Jak będzie w niedalekiej przyszłości, czas pokaże.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.