Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła w sumie dziewięć wniosków o wystawienie i wymianę różnych funduszy typu Bitcoin (BTC) w obrocie giełdowym (ETF) od trzech różnych wnioskodawców, zgodnie z trzema odrębnymi zleceniami opublikowanymi dzisiaj przez SEC 22 sierpnia 2018.

Brak akceptacji przypada na jeden dzień przed przewidywanym terminem dla pary funduszy ETF BTC, które zostały przedłożone przez ProShares w połączeniu z nowojorską giełdą ETF (NYSE) na giełdzie NYSE Arca.

etf2SEC odrzucił kolejne siedem proponowanych funduszy ETF wraz z parą ProShares – jest to pięć kolejnych proponowanych ETF z Direxion, także dla notowań na NYSE Arca – oraz dwie propozycje z GraniteShares, dla notowania na CBOE.

W przypadku wszystkich trzech przypadków odrzucenia SEC oświadczyła, że:

“Komisja neguje proponowaną zmianę zasad, ponieważ, jak omówiono poniżej, Giełda nie wywiązała się ze swoich obowiązków wynikających z ustawy o giełdzie i regulaminu Komisji, aby wykazać, że jej wniosek jest zgodny z wymogami sekcji ustawy o giełdzie 6 (b) (5), w szczególności wymóg, zgodnie z którym powinny być opracowane zasady krajowej giełdy papierów wartościowych w celu zapobiegania oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom. “

SEC już dziś wzmocniła swoje obawy przed nieodpowiednim “oporem przed manipulacją ceną” na niewystarczającym rynku instrumentów pochodnych BTC. W przypadku dwóch funduszy ETF ProShares – i powtórzonych w dwóch innych nakazach odrzucenia – SEC oświadczył, że:

“Giełda nie oferowała między innymi żadnych rekordowych dowodów na to, że rynki terminowe typu bitcoin są” rynkami o znacznej wielkości “. Ta awaria jest krytyczna, ponieważ, jak wyjaśniono poniżej, Giełda nie ustanowiła innych środków, aby zapobiec oszukańczym i manipulacyjnym działania i praktyki będą wystarczające, dlatego konieczne jest dzielenie się nadzorem z rynkiem regulowanym o znacznej wielkości związanym z bitcoinami. “

Według oświadczenia rejestracyjnego SEC z marca 2018 r., “Fundusze [ProShares] nie zamierzają utrzymywać kontraktów futures na Bitcoin przez wygaśnięcie, ale zamiast tego zamierzają zamknąć albo” porzucić “swoje zajęte pozycje.” Zostało to specjalnie oznaczone jako potencjalne ryzyko dla dwóch wspomnianych ETF – oprócz “skrajnej zmienności i niskiej płynności” przypisywanej zarówno rynkom kasowym, jak i rynkom instrumentów pochodnych.

W dzisiejszych trzech orzeczeniach SEC wyraźnie stwierdził, że:

“[Agencja] podkreśla, że ​​jej odrzucenie nie opiera się na ocenie tego, czy bitcoin, czy ogólnie technologia blockchain, ma użyteczność lub wartość jako innowację lub inwestycję.”

Nowe odezwy SEC odzwierciedlają obawy, które agencja już wyraziła w swoim początkowym odrzuceniu ważnej aplikacji Bitcoin ETF od bliźniaków Winklevoss w marcu 2017 r .:

“Kiedy rynek transakcji natychmiastowych jest nieuregulowany – muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązane z aktywami bazowymi, z którymi Giełda może zawrzeć umowę o podziale ryzyka.”

W lipcu SEC odrzuciła petycję braci Winklevoss po odmowie wstępnej aplikacji, w której bliźnięta twierdzą, że rynki kryptograficzne są “wyjątkowo odporne na manipulacje”. W odrzuceniu petycji agencja stwierdziła, że ​​”dokument złożony przed Komisją nie popiera takich wniosków. “

Na początku sierpnia SEC opóźniła decyzję o kolejnej aplikacji ETF Bitcoin – tym razem złożonej przez firmę inwestycyjną VanEck i firmę finansową SolidX, przeznaczoną do handlu na platformie CBOE. Warto zauważyć, że zamiast proponować fundusz oparty na Bitcoin futures, aplikacja zaproponowała fizycznie zabezpieczony model, który podniesie dalszą kwestię bezpieczeństwa.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: