Rynki kryptowalutowe pokazują znowu zielone liczby po katastrofalnym początku sierpnia. Czy cena właśnie zakończyła spadki z powodu zapowiedzi ETN na Bitcoin, który staje się dostępny dla inwestorów amerykańskich?

W społeczności Bitcoin wiele ostatnich rozmów i opinii dotyczyło kolejnych funduszy ETF Bitcoin, które zostały zaproponowane amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Oczywiście, regulator jeszcze nie zatwierdził tego produktu finansowego, a krążą plotki, że 2019 wydaje się rozsądniejszym terminem.

Jednak inwestorzy amerykańscy, którzy mają nadzieję na ekspozycję na Bitcoin za pośrednictwem innego funduszu, nie muszą wpadać w przygnębienie, kiedy czekają na to, co wielu uważa za nieuniknione. Od środy mogą kupować notowane na giełdzie w Szwecji notowania Bitcoinów (ETN).

Nowy produkt dla amerykańskich inwestorów nazywa się Bitcoin Tracker One. Nie jest to jakiś kompletnie nowy projekt, ale możliwość kupowania go w dolarach już jest. Proces handlu ETNem jest podobny do kupowania amerykańskiego depozytu, ponieważ handlowcy zobaczą zagraniczny wykaz aktywów, które są wyceniane w dolarach zamiast w lokalnej walucie.

Mówiąc prościej, ETN to inny sposób inwestowania, aby uzyskać ekspozycję na aktywa bez konieczności zajmowania się opieką nad danym aktywem. ETN są zasadniczo instrumentami dłużnymi, które są wspierane przez ich emitentów. W związku z tym nie mają do czynienia z tym samym poziomem bezpieczeństwa co ETF, ponieważ nie posiadają aktywów bazowych.

Bitcoin Tracker One zaczął handlować na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie w 2015 roku i dlatego jest notowany i regulowany w Szwecji. Firma macierzysta oferująca ETN nazywa się CoinShares Holdings Ltd. Jej dyrektor generalny, Ryan Radloff, powiedział agencji Bloomberg:

“Każdy, kto inwestuje w dolary, może teraz uzyskać dostęp do tych produktów, podczas gdy wcześniej był dostępny tylko w euro lub w szwedzkiej koronie. Biorąc pod uwagę aktualny klimat frontu regulacyjnego w USA, jest to duża wygrana dla Bitcoin.”

ETN jest dość podobny do ETF w taki sposób, w jaki jest sprzedawany. Istnieje jednak kilka istotnych różnic: opodatkowanie i ryzyko kredytowe.

Pod względem opodatkowania ETN są przedmiotem długoterminowych zysków kapitałowych. Wynika to z faktu, że tylko różnica między ceną kupna i sprzedaży jest uważana za podlegającą opodatkowaniu. Natomiast ETF podlegają wyższemu opodatkowaniu ze względu na fakt, że ETF będzie kupować i sprzedawać aktywa w ramach funduszy. To wyzwala krótkoterminowy podatek od zysków kapitałowych, który jest naliczany według wyższej stawki.

Drugą i prawdopodobnie najważniejszą różnicą między ETN-ami a ETF-ami jest to, że ETNy stanowią dodatkowe ryzyko kredytowe dla inwestorów. Ponieważ w rzeczywistości nie utrzymują aktywów będących przedmiotem obrotu, jeśli instytucja oferująca ETN zbankrutuje, inwestorzy mogą stracić wszystko. Nie jest to możliwe w ETFie zabezpieczonym towarowo.

Finansowe media odnoszą się do dzisiejszych wiadomości jako “mniejszy brat krypto-ETFa”. Nadal istnieje wiele oczekiwań, że pełny, zabezpieczony towarowo ETF spowoduje wystrzał ceny Bitcoin do nowych wysokich poziomów. Ponadto, uważa się, że taki produkt dałby inwestorom instytucjonalnym pewność wejścia na rynek na wielką skalę.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.