Wolumen wyszukiwania Google pozwala przewidzieć ruchy cenowe kryptowalut?

Badanie przeprowadzone przez dwóch ekonomistów z Uniwersytetu Yale, Yukun Liu i Aleh Tsyvinski, sugeruje, że liczba wyszukiwań w Google może przewidywać przyszłe ruchy cenowe największych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum i Ripple.

Badanie zatytułowane „Zagrożenia i zyski z kryptowalut”, rozpowszechniane przez amerykański zespół analityczny National Bureau of Economic Research, sugeruje zasadniczo, że ruchy cen na rynkach kryptowalut są bezpośrednim wynikiem rodzaju uwagi, jaką otrzymują, metryki mierzalnej przez Google Search Volume.

Zauważa również, że ​​kryptowaluty nie są narażone na czynniki makroekonomiczne, które wpływają na rynek giełdowy, a zatem ich wzajemne relacje między ryzykiem i zyskiem są inne niż akcji, metali szlachetnych i walut fiat.

Według badania, na rynki kryptograficzne mają wpływ różne parametry, które koncentrują się głównie wokół uwagi inwestorów. Jego wyniki oparte są na modelu finansowym zwanym modelem wyceny aktywów kapitałowych (CAPM), który „opisuje zależność między systematycznym ryzykiem a oczekiwanym zwrotem z aktywów.”

Model jest zwykle używany do pracy z ryzykownymi aktywami i stwierdzia, że „wysoka uwaga inwestorów przewiduje wysokie przyszłe zyski w horyzoncie 1-2 tygodni dla Bitcoin, jednotygodniowego horyzontu dla Ripple i 1-6 tygodni horyzontu czasowego dla Ethereum. „

Korzystając z tego modelu, naukowcy odkryli, że wzrost liczby wyszukiwań o jeden standard w Google dla „Bitcoin” doprowadził do wzrostu ceny krypto waluty o 2,3% w ciągu dwóch tygodni. Podobnie, wzrost o jeden standard w wiadomościach na Twitterze o BTC spowodował wzrost cen o 2,5% w ciągu tygodnia.

Z drugiej strony badania wykazały ponadto, że negatywna uwaga inwestorów również ma odwzorowanie na rynki krypto. Gdy liczba wyszukiwań hasła „Bitcoin hack” wzrosła, cena kryptowaluty spadła o 2,75% w ciągu tygodnia.

W artykule Yuku Liu i Aleh Tsyvinski napisali:

Naszym głównym wnioskiem z badań jest to, że rzeczywiście kryptowaluty reprezentują klasę aktywów, którą można ocenić za pomocą prostych narzędzi finansowych. Jednocześnie kryptowaluty obejmują klasę aktywów radykalnie różniącą się od tradycyjnych klas aktywów finansowych.

Co ciekawe, cena Ethereum może być w pewnym stopniu uzależniona od cen akcji Advanced Micro Devices (AMD), jednego z najlepszych producentów sprzętu używanego do kopania kryptowalut, ponieważ artykuł twierdzi, że „jest jakiś dowód” wskazujący na to powiązanie.

Badanie zostało wykonane po tym, jak Bitcoin, wraz zwiększością innych kryptowalut, przetrwał trzymiesięczny trend spadkowy z poziomu niemal $20 000 do poziomu $6,300 w momencie pisania artykułu.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.