W bardzo gwałtownym i dynamicznym rajdzie wzrostowym Ripple (XRP/USD) zyskał około 100 procent w ciągu tygodnia.

Maksymalna różnica w kapitalizacji rynkowej XRP pomiędzy najniższym i najszym poziomem w zeszłym tygodniu wyniosła prawie 19,8 miliarda USD. To prawie skok o 184 procent. To prawda, że wycena spadła po ustaleniu tygodniowego maksimum,  ale zakres spadku korekcyjnego był niski. W trendzie wzrostowym pułap rynkowy marży nawet przekroczył limit rynkowy ethereum. Przez krótki okres XRP było najbardziej skapitalizowanym tokenem w przestrzeni kryptowalutowej. Jednak zbliżająca się wyprzedaż blisko szczytu odwróciła trend na XRP i przywróciła go do trzeciej pozycji.

Ale jakie były przyczyny budzącego się właśnie zachowania XRP? Jak dotąd żadne aspekty techniczne nie były w stanie tego wyjaśnić, gdyż długoterminowy trend spadkowy nadal dominuje na tym rynku. Na początek znaleziono kilka korelacji branżowo-technologicznych z rajdem na  XRP:

Pierwszy czynnik fundamentalny: Uruchomienie rozwiązania xRapid
Długo wyczekiwana usługa kryptowalutowa Ripple Labs, nazwana xRapid, jest gotowa do komercyjnej premiery już w przyszłym miesiącu. Ta komercyjna usługa płatnicza umożliwia instytucjom finansowym korzystanie z tokenów XRP do przeprowadzania transakcji transgranicznych. Jak dotąd, xRapid nie zebrał wielu ważnych partnerstw z głównych instytucji finansowych, w przeciwieństwie do RippleNet, negowanego przez XRP projektu blokowego Ripple Labs dla przedsiębiorstw, który ma jeden z dziesięciu banków amerykańskich ustawionych w kolejce do integracji.

Drugi czynnik fundamentalny: Ogłoszenie firm Coil i PNC
Komunikat z 17 września łączący XRP z największymi nazwami sieci, w tym z Wikipedią, Twitchem i YouTube, pojawił się 20 września od frimy Coil. Ta firma z San Francisco, kierowana przez byłego dyrektora ds. Marketingu Ripple Labs, Stefana Thomasa, ujawniła szczegóły dotyczące aplikacji do zarabiania w sieci, która umożliwia twórcom treści zarabianie na tokenach XRP. Ogólnie rzecz biorąc, te wieści przyniosły prawdopodobnie większe zwrócenie uwagi użytkowników kryptowalut na XRP, podczas gdy sam XRP był już na drodze w góre z powodu narastającego pozytywnego sentymentu.

20 września pojawiła kolejna wiadomość o Ripple-centric, która pojawiła się w Internecie i była związana z firmą PNC. 380 miliardów dolarów amerykańskiego giganta bankowego dołączyło do sieci RippleNet, aby umożliwić natychmiastowy transfer pieniędzy z płynnością na żądanie i śledzeniem transakcji od początku do końca na blockchain. Partnerstwo nie gwarantuje jednak przyspieszenia adaptacji samego XRP. Niemniej jednak, umieścił największego posiadacza XRP, Ripple Labs, jako firmę z dużą przyszłością – coś, co mogło wprawić w euforię już i tak dobrze nagrzanych inwestorów spekulujących na XRP.

Końcowy czynnik: FOMO
Kiedy aktywa ciągle łamią kluczowe poziomy oporu jeden po drugim, inwestorzy z dnia na dzień zajmują długie pozycje w “obawie przed utratą” zysków (ang: Fear of Missing Out). Wydaje się, że inwestorzy, traderzy i spekulanci na XRP przeszli na strone byków po tym, jak po tygodniach trendu spadkowego XRP odnotowało imponujący wzrost: XRP przywróciło sentyment do kupowania na rynku.

Obecna sytuacja na XRP/USD:

Wracając do kontunuacji swoich słabych nastrojów , XRPUSD musiałaby unieważnić dwa poziomy wsparcia: 0.48891 oraz 0.38017. Z drugiej strony, jeżeli pozytywny sentyment się utrzyma na rynku, to lokalny opór na poziomie 0.62871 powinien zostać z łatwością wybity i cena powinna podążyć  znowu w kierunku poziomu 0.80000. Po wybiciu powyżej tego pzoiomu następnym cele byłby poziom 0.96400, w międzyczasie uruchomienie xRapid w przyszłym miesiącu pwonno zapewnić podtrzymanie ogólnego pozytywnego scenariusza  wzrostowego.

(Żadna z informacji tutaj zawartych nie jest “rekomendacją” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).)


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.