Jeden z największych bankow inwestycyjnych na świecie, Goldman Sachs, ogłosił niedawno, że planuje utworzenie biura handlu kryptowalutami. Wiadomości te najwyraźniej spowodowały, że rynek krypto zsunął się w dół, a Bitcoin stracił aż 5,3% swojej wartości.

Niechęć obecnych instytucji do uznawania aktywów cyfrowych w połączeniu z niepewnością regulacyjną postawiła ważne pytanie: czy rynek kryptowalut naprawdę potrzebuje pieniędzy instytucjonalnych z Wall Street?

Choć kilka instytucji finansowych na całym świecie decyduje się na zanurzenie się w mętnych wodach aktywów cyfrowych, wejście dużych banków jest sprzeczne z wizją twórcy Bitcoin, Satoshi Nakamoto, która miała stworzyć nowy, antykonkurencyjny, ekonomiczny system. Alistair Milne, dyrektor ds. Informatycznych w Atlanta Digital Currency Fund, z pewnością tak myśli:

Nie potrzebowaliśmy Silk Road
Nie potrzebowaliśmy Mt Gox
Nie zrobiliśmy Chin
… i nie potrzebujemy ETF Bitcoin

– Alistair Milne (@alistairmilne) 23/08/2018

Po czym dodaje:

Nie potrzebuję też Goldman Sachs

Jest oczywiste, że kryptowaluty przyniosłyby wiele korzyści reformom monetarnym po pozytywnym przyjęciu z Wall Street, ponieważ pieniądze wpadłyby na rynek krypto i umocniły pozycję cyfrowych aktywów jako potencjalną następną falę ekonomiczną. Ta opinia jest podzielana przez większość ekspertów kryptograficznych i znajduje odzwierciedlenie w spadkach cen po odrzuceniu przez amerykański SEC aplikacji ET opartych na kryptografii, a także innych negatywnych wiadomości wychodzących z Wall Street.

Z drugiej strony, Milne jest zdania, że ​​kryptowaluta to pieniądz cyfrowy, a rynek może rozwijać się bardziej organicznie, jeśli firmy, które emitują kryptowaluty, skupiają się na tworzeniu wysokiej jakości produktów.

Jednak bez nadzoru regulacyjnego i akceptacji instytucjonalnej rynek kryptowalut może przez długi czas pozostawać na “dzikim zachodzie”, co z kolei może prowadzić do Kryptonrządowych kryzysów. Nie wróży to dobrze pogłębianiu zaufania publicznego.

Z jednej strony uzasadnione jest przypuszczenie, że krypto-gospodarka nie potrzebuje Goldman Sachs ani żadnej innej instytucjonalnej bankowej potęgi do osiągnięcia wzrostu, ponieważ może ona rosnąć w wyniku stopniowego adoptowania przez globalną populację. Wiele osób przebywających w przestrzeni kryptograficznej i poza nią wierzy jednak, że regulacje i zaangażowanie instytucjonalne pomogą ustabilizować rynek i zmniejszyć ryzyko, co z kolei utoruje drogę w stronę masowej adopcji.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.