Na nieformalnym spotkaniu ministrów Rady Gospodarczej i Finansowej (Ecofin) w Wiedniu w Austrii w dniu 7 września 2018 r. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że po wymianie poglądów na temat krypto-aktywów unijni ministrowie finansów zdali sobie sprawę, że “krypto -aktywa są już tu na stałe. “

Ecofin składa się z ministrów gospodarki i finansów 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Ecofin dość często współpracuje z Europejskim Komisarzem ds. Gospodarczych i Finansowych oraz z Prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Podczas każdej (sześciomiesięcznej) prezydencji w Radzie Unii Europejskiej odbywa się jedno nieformalne spotkanie ministrów. Na tych spotkaniach unijni ministrowie gospodarki i finansów rozmawiają o bieżących problemach politycznych związanych z kwestiami gospodarczymi i finansowymi.

Ponieważ Austria przejęła przewodnictwo w Radzie Europejskiej w lipcu 2018 r., to ostatnie spotkanie odbyło się w Wiedniu w dniach 7 i 8 września. W porządku obrad tego dwudniowego spotkania było stwierdzenie, że koniec pierwszego dnia będzie poświęcony tematowi kryptowalut, a tematy do dyskusji będą “uwzględniały szanse i związane z tym ryzyko, a także możliwą regulację tego globalnego zjawiska. ”

Valdis Dombrovskis, były premier Łotwy (2009-2014), jest obecnie wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. Euro i dialogu społecznego (również odpowiedzialny za stabilność finansową, usługi finansowe i unia rynków kapitałowych).

Zgodnie z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej, przemawiał na konferencji prasowej w piątek, w której poczynił następujące uwagi na temat kryptowalut (lub kryptoassets):

  • “Mieliśmy również dobrą wymianę poglądów na temat krypto-aktywów.” Widzimy, że krypto-aktywa są tu na stałe. Pomimo niedawnych zawirowań, rynek ten nadal rośnie. “
  • “W szczególności początkowe oferty monet, czyli ICOs, widzimy, że mają potencjał, aby wyłonić się jako opłacalna forma alternatywnego finansowania.Już w ubiegłym roku ICO pomogły pozyskać ponad 6 miliardów dolarów w finansowaniu iw tym roku liczba ta będzie znacznie większa.”
  • “Jednocześnie dostrzegamy ryzyko związane z brakiem przejrzystości, więc istnieje ryzyko dla ochrony inwestycji i integralności rynku, ale także w postaci prania pieniędzy, potencjalnych oszustw lub hakerów”.
  • “Musimy zatem nadal monitorować rozwój sytuacji w tej dziedzinie i musimy to zrobić również we współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami w Radzie Stabilności Finansowej lub na poziomie G20”.
  • “Jednym z wyzwań związanych z kryptowalutami jest ich klasyfikacja i klasyfikacja, a także to, czy i jak zastosować istniejące przepisy finansowe UE do tych aktywów lub czy potrzebujemy nowych przepisów unijnych.”
  • “W tym kontekście obecnie współpracujemy z europejskimi organami nadzoru nad tym, co nazywamy mapowaniem regulacyjnym zasobów kryptograficznych, aby odpowiedzieć dokładnie na te pytania. Wiele państw członkowskich poparło dzisiaj potrzebę takiego mapowania, więc spodziewamy się zakończyć tę ocenę jeszcze w tym roku Zapewni to solidną podstawę do dalszych prac i podjęcia decyzji w sprawie dalszych kroków w tej dziedzinie. “

To nie był pierwszy raz, kiedy Dombrovskis wypowiedział się pozytywnie na temat ICO. 26 lutego 2018 r., po dyskusji przy okrągłym stole na temat kryptowalut, powiedział:

“[ICOs] stały się sposobem, w jaki innowacyjne firmy w tej dziedzinie mogą pozyskiwać znaczące kwoty z funduszy. To szansa, ale pojawiają się również problemy, które narażają inwestorów na znaczne ryzyko, takie jak brak przejrzystości w odniesieniu do tożsamości emitentów i podstawowych planów biznesowych”.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.