Człowiek znany jako “Wieloryb z Tokio” ze względu na ogromną ilość bitcoinów, które kontroluje, potwierdza, że ​​wrzucił na rynek kolejną transzę Bitcoinów.

Nobuaki Kobayashi, syndyk masy upadłościowej nieistniejącej już giełdy z Tokio, Mt. Gox, zlikwidował 24 658 Bitcoinów (BTC) i 25 331 Bitcoin Cash  (BCC) pomiędzy spotkaniem wierzycieli w dniu 7 marca 2018 a rozpoczęciem postępowania cywilnego 22 czerwca 2018 r. Wiadomość ta została potwierdzona przez witrynę Mt.  Gox w dniu 25 września 2018 r.

W rezultacie upłynniony został majątek Mt.Gox o wartości około 26 miliardów jenów (230 milionów USD) w gotówce. Według szacunków Bloomberg, ostatnia sprzedaż została wykonana przy cenie rynkowej około 8, 100 USD za BTC i 1,190 USD za BCC. Obecne wartości tych kryptowalut wynoszą odpowiednio 6420 i 438 USD.

To nie pierwszy raz, kiedy Kobayashi odciął ogromny kawał krypto. W okresie korelacji ze spadkiem cen rynkowych po grudniu 2017, syndyk sprzedał ponad 500 mln USD BCC i BTC. Niektórzy oskarżali go o spowodowanie zawalenie rynków poprzez sprzedaż na rynkach kasowych, gdyż mógł on wybrać inny sposób upłynnienia tych kryptowalut (licytacja lub rynki OTC).

Nie określając sposobu sprzedaży monet, Kobayashi zaprzeczył tym roszczeniom. W dokumencie opublikowanym w czerwcu 2018 stwierdził, że “po konsultacji z ekspertami ds. Transakcji kryptowalutowych Bitcoin i Bitcoin Cash były sprzedawane w sposób, który nie miał wpływu na cenę rynkową, a nie na zwykłą sprzedaż na giełdzie, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa transakcja w możliwym zakresie. “

Mt. Gox został zmuszony do bankructwa w roku 2014 po tym, jak zniknęło ponad 850 000 BTC. Straty, które w tamtym czasie wyniosły 473 miliony dolarów, byłyby dziś warte około 5 miliardów dolarów. Od tego czasu wierzyciele Mt. Gox czekali, aby odzyskać chociaż część swoich pieniędzy.

Tymczasem Bitcoin wzrósł znacząco w cenie a fork dokonany w  ubiegłym roku zaowocował drugą kryptowalutą, BCC, do której uprawniony był każdy posiadacz bitcoinów.

Niektórzy jednak chcieli monet, a nie gotówki. W czerwcu 2018 r. wierzyciele odnieśli zwycięstwo po tym, jak Sąd Rejonowy w Tokio przeniósł status giełdy z bankructwa na proces cywilnej rehabilitacji. To stworzyło możliwość odzyskania BTC i BCC przez wierzycieli, w przeciwieństwie do wypłaty gotówkowej równej wartości ich udziałów, gdy giełda się załamie.

Skrypt, który monitoruje zimne portfele (ang: cold storage) związane z Mt. Gox wskazuje, że ten bankrut nadal ma 137,891 BTC i BCC, o wartości około 945 milionów USD. To, czy w przyszłości zostanie sprzedane więcej tych funduszy, jest niejasne. W czerwcu 2018 r. Kobayashi powiedział, że “nic nie zostało jeszcze ustalone”.

Wszyscy, którzy stracili fundusze na bankructwie Mt.Gox mają jeszcze czas do 22 października 2018 na składanie wniosków o odszkodowanie. Sąd musi jeszcze zatwierdzić plan rehabilitacji.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: