Blockchain ułatwi handel po Brexicie

Rządy na całym świecie badają przypadki użycia blockchain, ponieważ rozumieją, jak elastyczna może być ta technologia jeśli chodzi o jej zastosowanie.

Obecnie w brytyjskim rządzie rzekomo rozmyślają nad tym, czy najnowsza technologia, taka jak blockchain, mogłaby zostać wdrożona po Brexicie, aby ułatwić handel między Irlandią i Irlandią Północną.

Zapytany o rozwiązania dotyczące problemu granicznego na konferencji Partii Konserwatywnej, kanclerz skarbu, Philip Hammond, zauważył, że „najbardziej oczywistą technologią jest blockchain”.

Według Bory Rory Cellan-Jones, skarbnika królowej Anglii,  rządzący szukają rozwiązań technologicznych, które wspierałyby „nasze zobowiązanie do braku infrastruktury fizycznej na granicy lądowej”.

Cellan-Jones napisał także, w jaki sposób skontaktowali się z nim ludzie opowiadający historie o departamentach rządowych, takich jak księgi wieczyste i urzędy skarbowe i celne, które zaczęły korzystać z blockchain.

Jak dotąd wzmianka o blockchain była bardzo rzadka w negocjacjach Brexit, ale niektórzy sądzą, że technologia może odegrać dużą rolę w dalszych negocjacjach. Niektórzy uważają, że umiejętność wykorzystania go do śledzenia i identyfikacji towarów może ułatwić funkcjonariuszom celnym w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej upewnienie się, że umowa handlowa jest właściwie przestrzegana. Jednak inni spekulują, że faktyczny proces tworzenia systemu celnego lub handlowego opartego na blockchainach byłby zbyt długi i kosztowny, zakładając, że technologia faktycznie mogła wejść w rozmowę negocjacyjną Brexitu.

Nawet jeśli blockchain jest ignorowany przez osoby stojące przy stole negocjacyjnym Brexitu, to z pewnością przyciąga uwagę globalnej branży łańcucha dostaw.

Finansowe media  poinformowały o współpracy giganta morskiego Maersk i IBM w zakresie rozwiązania do wysyłki opartego na blockchain. Do tej pory współpraca obejmuje ponad 90 uczestników, a platforma monitoruje ponad 154 miliony różnych wydarzeń związanych z wysyłką.

W maju założyciel i dyrektor generalny FedEx, Fred Smith, zauważył na konferencji Consensus 2018, w jaki sposób technologia blockchain może potencjalnie „zrewolucjonizować” przemysł logistyczny.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.