Uwolniony spod kontroli bot spowodował ogromne wahania cen na giełdzie Bitstamp, a nawet spowodował flash-crash na Litecion (LTC) kwotowanym do Euro (LTCEUR).

Według Nejca Kodriča, libertariańskiego przedsiębiorcy, który był współzałożycielem giełdy kryptowalut Bitstamp i obecnie pełni funkcję CEO, bot, który stał się “dziki”, należy do jednego z klientów giełdy.

Jak informują różni entuzjasci kryptowalut w mediach społecznościowych, Bitstamp byś świadkiem bardzo nietypowej akcji wcześniej, 7 października. Wykresy wyraźnie pokazują, że na parach BTC / EUR bot sprzedał BTC za 6 milionów euro (6,9 miliona dolarów) w około 15 minut , wysyłając cenę flagowej kryptowaluty do około 5.000 € (5760 $). Później najwyraźniej starał się naprawić sytuację i kupił BTC wartego 6 milionów euro w ciągu około 5 minut, pomagając odpalić rakietę kryptowalutoweą do 6 600 EUR (7,620 USD). Nowy cykl  sprzedażowy sprowadził BTC do około 5700 EUR (6570 USD). Wykres poniżej przedstawia tą sytuację:

Sytuacja rozlała się na inne kryptowaluty. Rynek Ethereum zobaczył, że oferty kupna wysyłają swoją cenę do około 235 EUR (270 USD), a oferty sprzedaży do 123 EUR (141 USD). Po krótkiej walce cena ETH wróciła do 195 (224 USD).

Bot, mniej więcej w tym samym czasie, wysłał także XRP do poziomu 0,65 EUR (0,75 USD), zanim spadł z powrotem do obecnego poziomu około 0,40 EUR (0,4 USD). Warto zauważyć, że Litecoin najwyraźniej nie widział problemu z kupowaniem przez botóy, ale tylko go zrzucił.

W przypadku danych w systemie kryptowaluta spadła do 1,12 EUR (1,29 USD), a następnie szybko odzyskała swój obecny pułap 50 EUR (57 USD). Podczas całego zdarzenia minęło około pięciu minut, wystarczyło, że użytkownicy mediów społecznościowych rozważyli różne przyczyny tego zdarzenia, począwszy od aktywności wielorybów kryptowalutowych, a skończywszy na manipulacji na rynku przez smart money.

Wolumen giełdy Bitstamp spadał w ciągu ostatnich kilku miesięcy, podobnie jak w przypadku Krakena i Coinbase. Według raportu opublikowanego przez firmę badawczą Diar, może to być spowodowane tym, że te giełdy nie mają w swojej ofercie kontrowersyjnego aktywa Tether (USDT).


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.