Sceptycy kryptowalutowi często twierdzą, że te cyfrowe zasoby nie mają wartości rzeczywistej, ponieważ nie można ich trzymać w ręku i nie są “wspierane” przez żaden materialny przedmiot. Inni, którzy są bardziej przyjaźnie nastawieni do technologii, sugerują, że waluty te czerpią swoją wartość z energii i zasobów, które górnicy wydają na zabezpieczenie sieci.

Jednak obie te perspektywy pomijają fakt, że aktywa nie muszą być “wspierane” niczym, poza wiarą i udziałem osób, które je wymieniają. W rzeczywistości ten rodzaj wspólnego zainteresowania i wiary jest tym, co ostatecznie nadaje wszystkim wartościom ich wartość, od złota po Bitcoin, po nieruchomości.

Makler giełdowy Peter Schiff był przez lata jednym z najgłośniejszych krytyków Bitcoin i innych kryptowalut. Chociaż Schiff jest również przeciwnikiem walut pieniężnych, nie ufa on cyfrowym zasobom, ponieważ uważa, że ​​nie mają żadnej “wartości wewnętrznej”. Przemawiając w wywiadzie dla Joe Rogan Podcast na początku tego roku, Schiff powiedział, że aby kryptowaluty miały rzeczywiście wartość, musiałyby reprezentować obiekt materialny, taki jak złoto. Schiff powiedział:

“Nie sądzę, że żadna z tych walut nie może być stabilna, ponieważ nie ma żadnej wartości, aby je utrzymać. Nie ma żadnej wartości do przechowywania. Jedyne kryptowaluty, które zadziałałyby, to kryptowaluty, które są poparte rzeczywistym towarem, takim jak złoto. “

Poprzez wzrost i upadek wielu cywilizacji na przestrzeni wielu stuleci złoto i inne metale szlachetne były jedynym stałym źródłem wartości i środkiem wymiany, głównie dlatego, że są one zasadniczo niezniszczalne i mogą być wykorzystywane do tworzenia różnorodnych produktów.

Długotrwałe stosowanie tych materiałów doprowadziło do błędnego przekonania, że ​​wszystkie waluty muszą mieć te same tradycyjne właściwości fizyczne, aby można było im zaufać i potraktować poważnie.

Jednak to nie faktyczne właściwości złota czy srebra sprawiają, że jest on cenny, ale raczej to reputacja, którą te materiały mają jako zaufane towary, które nadają im wartość.

Chociaż prawdą jest, że te materiały stały się zaufanymi towarami z powodu wspomnianych wyżej właściwości, prawdą jest również, że inne waluty mogą stać się zaufanymi towarami z zupełnie innych powodów. W rzeczywistości, krypto celowo służy wielu z tych samych funkcji, co złoto, ale często ma zupełnie inną ścieżkę.

Na przykład technologia blockchain może sprawić, że waluta będzie niezniszczalna, ale nie w taki sam sposób, w jaki fizyczne właściwości złota czynią walutę niezniszczalną. Konstrukcja rozproszonej księgi pozwala na zamknięcie systemów komputerowych i całych sieci bez utraty ani uszkodzenia żadnej waluty, czego nawet nie można było sobie wyobrazić dzięki złotym błędom poprzedniego stulecia. Byłby to odpowiednik całego łańcucha banków spalających się na ziemi bez utraty depozytów.

Podobnie standard złota jest często proponowany jako rozwiązanie dla inflacji, ponieważ niedobór materiału zapewnia ograniczoną ilość pieniędzy w obiegu, a do czasu rozwoju Bitcoina był to najlepszy sposób ograniczenia podaży waluty.

Obecnie istnieje wiele różnych kryptowalut, z których każda ma inne podejście do rozwiązywania problemów, takich jak inflacja. Bitcoin, na przykład, ma właściwości antyinflacyjne wbudowane w kod blockchain, a przejrzystość sieci pozwala użytkownikom zweryfikować obiegową dostawę w dowolnym momencie, aby upewnić się, że rezerwy nie zostały zmanipulowane.

Carl Menger, założyciel Austriackiej Szkoły Ekonomicznej, był jednym z ekonomistów, którzy opracowali Subiektywną Teorię Wartości, która sugeruje, że cała wartość pochodzi ze zbiorowych potrzeb, pragnień i możliwości osób, które wchodzą w interakcje na rynku. Menger pisze:

“Kiedy omawiałem naturę wartości, zauważyłem, że wartość nie jest niczym nieodłącznym dla towarów i że nie jest własnością dóbr. Ale żadna z wartości nie jest niezależna. Nie ma powodu, aby dobro mogło nie mieć wartości dla jednej ekonomizującej osoby, ale nie miało wartości dla innej osoby w innych okolicznościach. Miara wartości ma charakter całkowicie subiektywny iz tego powodu dobro może mieć wielką wartość dla jednej ekonomizującej osoby, małej wartości dla drugiej, a żadnej wartości dla trzeciej, w zależności od różnic w ich wymaganiach i dostępnych kwotach. To, co jedna osoba lekceważy lub niedocenia, jest doceniane przez kogoś innego, a to, co jedna osoba porzuca, często jest zbierane przez kogoś innego”

Innymi słowy, nie ma czegoś takiego jak wartość wewnętrzna. Cała wartość pochodzi od ludzkiej wiary i potrzeby. Śmieć jednego człowieka to skarb innego. Nawet ceny żywności, wody i medycyny zmieniają się wraz z przypływami podaży i popytu, a to są rzeczy, które większość ludzi by się zgodziły, są z natury cenne, ponieważ wszyscy ludzie potrzebują ich, aby przetrwać.Mając do wyboru butelkę wody i diamenty woreczkowe, osoba walcząca o przetrwanie na pustyni nie znalazłaby wartości w diamentach, podczas gdy biedna osoba w uprzemysłowionym społeczeństwie wybrałaby diamenty bez pytania.

W nowej erze zdecentralizowanych pieniędzy ludzie nie będą ograniczeni do zmonopolizowanej waluty i będzie dużo miejsca na złoto, krypto i wiele innych aktywów, które będą współistnieć na tym samym rynku. Nowoczesna zachodnia tradycja posiadania całego bogactwa w jednej walucie lub towarze nie jest bezpieczna i prawdopodobnie stanie się przeszłością, gdy pojawi się wolny rynek w kreacji pieniądza, a w szczególności kryptowalut.

Kategorie: Kryptonewsy

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: