W środę (10 października 2018 r.) Chainalysis, firma specjalizująca się w oprogramowaniu do analizy blockchain, opublikowała wyniki swoich najnowszych badań w poście na blogu, z których wynika, że wieloryby na Bitcoin (tj. najwięksi posiadacze BTC) to “bardzo zróżnicowana grupa, która może stabilizować, a nie destabilizować rynek. “

Chainalysis dostarcza rozwiązania programowe, a mianowicie “Chainalysis Reactor” i “Chainalysis KYT”, które są wykorzystywane do celów dochodzeniowych i zgodności przez klientów instytucjonalnych, takich jak banki i giełdy kryptograficzne, a także organy rządowe z całego świata.

W zeszłym miesiącu, gdy cena Bitcoin spadła o 15% w ciągu dwóch dni, Bloomberg poinformował, że jedna popularna teoria głosiła, że „wieloryb był w ruchu”. Bloomberg skontaktował się z Chainalysis, która odkryła, że ​​”50 transakcji obejmujących łącznie 50.500 bitcoinów pochodzących z portfela tego wieloryba zostało przeniesionych między 23 a 30 sierpnia.” Kimberly Grauer, starszy ekonomista w nowojorskim biurze Chainalysis, powiedziała agencji Bloomberg:

“To jest naprawdę bardzo interesujące ze są ludzie, którzy przyjmują te założenia, że ​​ten wieloryb kryptowalutowy wychodzi z rynku, co prowadzi do teorii spiskowych, głoszących, że ktoś próbuje sabotować Bitcoin”.

W swoim najnowszym blogu Chainalysis mówi, że “intensywna analiza 32 największych portfeli Bitcoin pokazuje jednak, że obawy te są przesadzone”. Ich dane “pokazują, że wieloryby bitcoinowe są zróżnicowaną grupą, a tylko około jedna trzecia z nich to aktywni traderzy”. Zauważają również, że “podczas gdy te wieloryby handlowe z pewnością mają możliwość przeprowadzania transakcji wystarczająco dużych, aby przenieść rynek, mają one pozycje przeciwne do innych uczestników rynku, gdyż kupują przy spadku cen.” Wygląda na to, że wieloryby “ustabilizowały rynek podczas ostatnich spadków cen, zamiast zaostrzać ruchy cenowe”. Według Chainalysis “ma to sens, ponieważ te wieloryby handlowe są profesjonalistami, którzy nie są zainteresowani rychłym zestrzeleniem rynku”. I oczywiście, gdy tacy handlowcy potrzebują płynności, “prawdopodobnie wykorzystają platformy transakcyjne OTC wyposażone do zarządzania dużymi transakcjami przy minimalnym zakłóceniu rynku”.

Po przeanalizowaniu “historii transakcyjnej 32 największych portfeli bitcoinowych, które nie są wymieniane od sierpnia 2018 r., Chainalysis opracowała taksonomię wielorybów bitcoinowych. Mówi się, że wieloryby “stanowią około miliona bitcoinów, czyli około 6,3 miliarda dolarów”. Istnieją cztery typy wielorybów, które zidentyfikowano:

Traderzy: te wieloryby regularnie współpracować z giełdami by kupować i sprzedawać Bitcoin. Dysponują one dziewięcioma portfelami kontrolując ponad 332 tysięcy monet o wartości ponad $2 mld .Wieloryby, którzy aktywnie handlują stanowią największą kategorię, ale tylko około jednej trzeciej ogółu wszystkich wielorybów. Traderzy to także stosunkowo niedawne zjawisko w świecie bitcoinów: większość trafiła na rynek w 2017 roku.
Górnicy / osoby wcześnie się adoptujące: druga co do wielkości grupa wielorybów weszła na rynek dużo wcześniej, przed 2017. W tej grupie jest 15 inwestorów, posiadających łącznie 332 000 monet o wartości nieco ponad 2 miliardy USD. Wielu z nich dokonało znaczących dezinwestycji w 2016 i 2017 roku, gdy cena bitcoin wzrosła i teraz są oni niezwykle bogatci.
Zagubione: Zagubione wieloryby tworzą kolejną dużą część kapsuły z pięcioma portfelami, które mają ponad 212 000 monet o wartości około 1,3 miliarda dolarów. Są to portfele, w których właściciel utracił klucze prywatne i nie może uzyskać dostępu do bitcoina. nie było żadnych transakcji z tymi wielorybami od 2011 r.
Przestępcy: jest to najmniejsza grupa pomiędzy wielorybami, która dysponuje tylko trzema portfelami o wartości ponad 125.000 monet i  $ 790 milionów dolarów w wartości aktywów. Dwa z tych wielorybów są połączone z darknetem na rynku Silk Road, podczas gdy inne wydają się być zaangażowane w pranie brudnych pieniędzy.
Z tej grupy “tylko traderzy, reprezentujący około jednej trzeciej aktywów wielorybów, aktywnie kupują i sprzedają bitcoiny”. Górnicy (lub) i przestępcy zostali w strukturze holdingowej w ostatnich latach (trzymają Bitcoiny na długi okres), a ci, którzy zgubili bądź stracili Bitcoin, są nieaktywni od 2011 roku (a zakładamy, że tak pozostanie w zasadzie w nieskończoność).

Chainalysis mówi, że ich dane wskazują, że te wieloryby handlujące nie zwiększają niestabilność cen Bitcoin i że „podczas największych spadków cen z grudnia 2017 i większość 2018, wieloryby-traderzy były faktycznymi nabywcami Bitcoin a nie sprzedawcami.” Podkreślają, że ich dane nie obejmują transakcji na giełdach, ale “mierzą zysk netto lub utratę bitcoinów w tych portfelach”. Ta aktywność netto pokazuje, że “wieloryby handlowe nie sprzedawały bitcoinów masowo, ale były odbiorcami bitcoinów z giełd pod koniec 2016 i 2017 roku”. Oznacza to, że “handel ten polegał na kupowaniu na spadkach, a tym samym na stabilizowaniu, a nie destabilizowaniu rynku”.

Chainalysis stwierdza, że “podczas gdy wieloryby bitcoinowe mogą być duże i nieco tajemnicze, mają mniejszy wpływ na ceny rynkowe, niż wielu ludzi sądzi”.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: