W najnowszym wywiadzie analityk Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Edward Snowden, wymienia zalety Bitcoina i technologii Blockchain.

Dzięki luźnym transkrypcjom i wymianom tekstów ze swoim prawnikiem Benem Wiznerem, które zostały opublikowane przez McSweeney’a, Snowden wyjaśnia technologię stojącą za Bitcoinem i twierdzi, że podstawowym składnikiem jest zaufanie:

“Wyobraź sobie starą bazę danych, w której każdy wpis można zmienić, wpisując go i klikając przycisk Zapisz. Teraz wyobraź sobie, że wpis zawiera saldo Twojego banku. Jeśli ktoś może dowolnie zmienić równowagę na zero, ten rodzaj zapisu jest kiepski, prawda? Chyba, że ​​masz kredyty studenckie.

Chodzi o to, że za każdym razem, gdy system pozwala komuś zmienić historię za pomocą klawisza, nie masz wyboru, jak zaufać ogromnej liczbie ludzi, którzy są zarówno dobrzy i kompetentni, ale jeżeli spojrzymy na to z historycznego punktu widzenia, to raczej nie jest to regułą. Blockchain to próba stworzenia historii [transakcji], której nie można zmanipulować”

Snowden, któremu przyznano azyl polityczny w Rosji, mówi, że dobrze zaprojektowane blockchany są “praktycznie niemożliwe do manipulowania, a w świecie pełnym bzdur, bycie zdolnym do udowodnienia prawdy, to radykalny rozwój ”

Na dłuższą metę Snowden uważa, że ​​blockchain może utrudnić nieupoważnioną inwigilację amerykańskich cywilów. Wiele firm, w tym IOTA i Microsoft, bada sposoby wykorzystania technologii do tworzenia zdecentralizowanych identyfikatorów. Bez nadzoru osoby fizyczne mogłyby zezwolić lub odmówić dostępu do swoich danych osobowych. Solidna sieć może położyć kres zaufaniu do scentralizowanej instytucji.

Zapytany, czy kryptowaluta pomoże złym osobom popełnić przestępstwa finansowe, Snowden odparł:

“Mogłoby to faktycznie im zaszkodzić, ponieważ poleganie na blockchain będzie wymagało od nich udokumentowania swoich złych uczynków na komputerach, co, jak dowiedzieliśmy się w ciągu ostatniej dekady, badacze rządowi mają niezwykłą umiejętność wnikania”.

Podczas gdy on mówi, że niektórzy ludzie mają nadzieję, że blockchain może zakończyć dzisiejsze status quo cenzury i okopanych monopoli, jeśli chodzi o ratowanie Internetu lub zastępowanie wielkich firm, takich jak Google czy Amazon, Snowden uważa, że to głównie tylko pobożne życzenie.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: