Różni analitycy rynku kryptowalut zwracają uwagę na historyczny trend cen bitcoina, który może potencjalnie sygnalizować nadchodzące zmiany w jego kierunku – a mianowicie, możliwe zakończenie rynku bessy.

Kluczowym wskaźnikiem jest trudność wydobycia, w szczególności kierunek zmian trudności – coraz mniej lub bardziej trudny. Kopanie Bitcoina staje się obecnie mniej trudne, co rzadko się zdarza, ponieważ dotyczyło tylko 13%  sieci Bitcoin w przeszłości. Tak twierdzi raport firmy Element Group, specjalizującej się w usługach analizy i doradztwa w zakresie cyfrowych aktywów.

Element Goup zbadał i nakreślił korelację pomiędzy zmniejszeniem trudności wydobywcia a zmianami cen bitcoina. Okazało się, że rzadkie wydarzenie związane z ograniczaniem trudności wydobycia często występuje w dolnym biegu cyklów rynkowych, kiedy sprzedaż bitcoinów zmniejsza presję, a ceny znajdują swoje najniższe poziomy.

Cytując Element Group: “Cykle historyczne sugerują, że możemy potrzebować od 6 do 12 miesięcy ujemnego lub/i nutralnego stopnia wydobycia bitcoina, aby ceny osiągnęły swoje dno”.

(źródło: bitinfocharts.com)

Spadek trudności wydobycia niezmiennie oznacza, że ​​moc wydobywcza (“hashrate” w żargonie górniczym) opuszcza sieć, ponieważ skrypt dostosowujący trudność, który stara się utrzymać czas wydobycia bitcoina do dziesięciu minut na blok, zauważa, że ​​wydobycie bloku zabierają więcej niż dziesięć minut – z powodu mniejszego hashrate.

Powody, dla których górnicy opuścili sieć, są nieco mniej proste, chociaż Element Group jest zdania, że ​​niższe ceny bitcoina prawdopodobnie wymuszają najmniej efektywne operacje wydobywcze do wypadnięcia z gry  – obniżając hashrate sieci, a następnie jej trudność.

Wyższa koncentracja zysków z wydobycia bitcoina (BTC) i wyższa efektywność wydobycia nadal może przełożyć się na malejącą presję sprzedażową ze strony pozostałych górników sprzedających mniej bitcoinów za koszty operacyjne.

(źródło: bitinfocharts.com)

Wydaje się, że ta narracja zgadza się z danymi: dramatyczny wzrost hashrate w 2018 roku wynoszący co najmniej 500%, nieco się obniżył, co widać na powyższym wykresie, a jednocześnie cena bitcoina gwałtownie spadła i skonsolidowała się wokół wartości 6000 USD , z najwyższych poziomów oscylujących wokół 19 000 USD. Więcej hashrate za mniej zysków może łatwo przełożyć się na większą konkurencję.

Równoważenie hashate może być bardzo dobrym wyjściem dla górników w trudnych czasach, co sprzyjałoby konsolidacji sieci i górnictwa. Niemniej jednak rzeczywiście pojawiły się doniesienia, że ​​wydobywanie może być nieopłacalne dla niektórych, szczególnie mniej doświadczonych górników.

Póki co jednak, z czysto technicznego punku widzenia, nie ma jeszcze sygnałów odwócenia trendu spadkowego na BTC. Szczegółowa analiza pary BTC/PLN na interwale H1 jest dostępna pod linkiem poniżej:

BTCPLN 1311


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.