Prezes SEC: ETF na Bitcoin nie przejdzie

Szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Jay Clayton stwierdził, że brak zabezpieczeń dla inwestorów może utrudnić zatwierdzenie ETF na Bitcoin.

Przemawiając na nowojorskim spotkaniu Consensus Invest 2018, prezes SEC przedstawił zagrożenia związane z handlem bitcoinami i rzekomym brakiem ochrony inwestorów. Powiedział:

Inwestorzy spodziewają się, że obrót tym walorem, który leży u podstaw ETF, to obrót, który ma sens, jest wolny od ryzyka lub znacznego ryzyka manipulacji. […] Tego rodzaju zabezpieczenia nie istnieją na wielu rynkach, na których waluty cyfrowe są przedmiotem handlu.

Szef SEC powtórzył także, że brakuje niezawodnego rozwiązania w zakresie przechowywania kryptowalut oraz podejrzeń kradzieży kryptowalut:

Widzieliśmy kradzieże wokół zasobów cyfrowych, które sprawiają, że drapiesz się po głowie […] Dbamy o to, aby aktywa leżące u podstaw ETF były dobrze zabezpieczone przed zniknięciem.

To właśnie te same sprawy, którym komisarz Hester Peirce sprzeciwiała się, kiedy SEC odrzuciła aplikację Bitcoin ETF bliźniaków Winklevoss. Wówczas powiedziała ona:

ETF tego typu nie pozwala on inwestorom na dostęp do Bitcoin za pośrednictwem giełdowej platformy oferującej przewidywalność, przejrzystość i łatwość rynkowego wejścia i wyjścia.

Warto również zauważyć, że od tego czasu NASDAQ wyszedł z założenia, że ​​może poprowadzić walkę z manipulacją rynkową i że istnieją giełdy, które już przyjmują technologię nadzoru rynkowego.

Komentując pojawienie się przewodniczącego Claytona na konferencji Consensus Invest, prawnicy Stephen Palley i Lewis Cohen, a także weteranka Wall Street Caitlin Long, wyrazili swoje przemyślenia na temat kwestii nadzoru, regulacji i ogólnego prawodawstwa rynkowego.

Według Lewisa Cohena, jednym z głównych problemów jest to, że rosnące napięcie między tradycyjnym systemem finansowym a kryptowalutami polega na tym, że te pierwsze chcą umieścić je w „ładnym pudełku”, które można zrozumieć:

Napięcie między tradycyjnym systemem finansowym polega na tym, że krypto wpada w ładne pudełko, które wszyscy dobrze rozumieją oraz gra ładnie ze wszystkimi ich regułami, ale tak po prostu nie jest […] to dzikie zwierzę naprawdę nie pasuje i musimy się z tym jakoś pogodzić.

Panel omówił również tzw. „zasadę nadzoru”, w której tradycyjni zarządzający aktywami muszą korzystać z usług powierniczych osób trzecich w odniesieniu do zarządzanych aktywów ale nie jest jasne, czy będzie to miało zastosowanie do rynku kryptowalut. W tej kwestii Cohen wyciągnął wniosek zgodny z wcześniejszymi wnioskami komisarza Peirce:

Myślę, że przewodniczący chce, abyśmy postępowali zgodnie z prawem, ale wciąż nie jesteśmy całkiem pewni, jakie jest prawo.

Co będzie z ETF na Bitcoin, czas pokaże. Jak na razie pierwszy możliwy termin to styczeń 2019 roku.

About the author

Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.