Szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Jay Clayton stwierdził, że brak zabezpieczeń dla inwestorów może utrudnić zatwierdzenie ETF na Bitcoin.
Przemawiając na nowojorskim spotkaniu Consensus Invest 2018, prezes SEC przedstawił zagrożenia związane z handlem bitcoinami i rzekomym brakiem ochrony inwestorów. Powiedział:
Inwestorzy spodziewają się, że obrót tym walorem, który leży u podstaw ETF, to obrót, który ma sens, jest wolny od ryzyka lub znacznego ryzyka manipulacji. […] Tego rodzaju zabezpieczenia nie istnieją na wielu rynkach, na których waluty cyfrowe są przedmiotem handlu.
Szef SEC powtórzył także, że brakuje niezawodnego rozwiązania w zakresie przechowywania kryptowalut oraz podejrzeń kradzieży kryptowalut:
Widzieliśmy kradzieże wokół zasobów cyfrowych, które sprawiają, że drapiesz się po głowie […] Dbamy o to, aby aktywa leżące u podstaw ETF były dobrze zabezpieczone przed zniknięciem.
To właśnie te same sprawy, którym komisarz Hester Peirce sprzeciwiała się, kiedy SEC odrzuciła aplikację Bitcoin ETF bliźniaków Winklevoss. Wówczas powiedziała ona:
ETF tego typu nie pozwala on inwestorom na dostęp do Bitcoin za pośrednictwem giełdowej platformy oferującej przewidywalność, przejrzystość i łatwość rynkowego wejścia i wyjścia.
Warto również zauważyć, że od tego czasu NASDAQ wyszedł z założenia, że może poprowadzić walkę z manipulacją rynkową i że istnieją giełdy, które już przyjmują technologię nadzoru rynkowego.
Komentując pojawienie się przewodniczącego Claytona na konferencji Consensus Invest, prawnicy Stephen Palley i Lewis Cohen, a także weteranka Wall Street Caitlin Long, wyrazili swoje przemyślenia na temat kwestii nadzoru, regulacji i ogólnego prawodawstwa rynkowego.
Według Lewisa Cohena, jednym z głównych problemów jest to, że rosnące napięcie między tradycyjnym systemem finansowym a kryptowalutami polega na tym, że te pierwsze chcą umieścić je w “ładnym pudełku”, które można zrozumieć:
Napięcie między tradycyjnym systemem finansowym polega na tym, że krypto wpada w ładne pudełko, które wszyscy dobrze rozumieją oraz gra ładnie ze wszystkimi ich regułami, ale tak po prostu nie jest […] to dzikie zwierzę naprawdę nie pasuje i musimy się z tym jakoś pogodzić.
Panel omówił również tzw. “zasadę nadzoru”, w której tradycyjni zarządzający aktywami muszą korzystać z usług powierniczych osób trzecich w odniesieniu do zarządzanych aktywów ale nie jest jasne, czy będzie to miało zastosowanie do rynku kryptowalut. W tej kwestii Cohen wyciągnął wniosek zgodny z wcześniejszymi wnioskami komisarza Peirce:
Myślę, że przewodniczący chce, abyśmy postępowali zgodnie z prawem, ale wciąż nie jesteśmy całkiem pewni, jakie jest prawo.
Co będzie z ETF na Bitcoin, czas pokaże. Jak na razie pierwszy możliwy termin to styczeń 2019 roku.
0 komentarzy