Mao Shixing, współzałożyciel i dyrektor generalny szóstego największego na świecie basenu górniczego F2Pool, niedawno ujawnił, że zmniejszenie o połowę Bitcoina (halving) będzie miało “niewielki wpływ” na ekosystem flagowej kryptowaluty.

Podczas rozmowy z chińskim centrum informacyjnym Jinse, zauważył on, że zmniejszenie o połowę Bitcoina, które nastąpi w 2020 nie będzie miało dużego wpływu, ponieważ społeczność już się do niego przygotowuje:

Przygotowujemy się psychicznie do kolejnego halvingu, tak więc wydarzenie ma mieć niewielki wpływ na ekosystem Bitcoin. Ponadto, chipy o wielkości nanometrów wykorzystywane do kopalnia kryptowalut zwiększą cykl życia urządzeń wydobywczych, a model inwestycyjny maszyny wydobywczej będzie wtedy inny.

Halving Bitcoina ma obniżyć stopę inflacji flagowej kryptowaluty, ponieważ zyski z bloku spadną z 12,5 BTC do 6,25 BTC. Zdarzenie to ma miejsce co cztery lata lub 210 000 bloków w sieci kryptowalut i jest obecnie oczekiwane w marcu 2020 roku.

Niektórzy twierdzili, że skoro wydobycie nagród  z wykopanie bloki spadnie, potrzeba więcej zasobów, aby utrzymać sieć kryptowalut, a im mniej BTC zostanie wykopanych, tym cena będzie rosła szybciej. Słowa Shixinga, przetłumaczone przez lokalny serwis informacyjny 8BTC, ujawniły, że stosuje ostrożniejsze podejście.

Według Shixinga “dochody z inwestycji z platform wydobywczych zostaną z czasem wyrównane”, a przyszłość wydobywania krypto-walut będzie opierać się na urządzeniach domowych, które będą wykorzystywane do tego celu. To, jak twierdził, doprowadzi do “dramatycznego wzrostu górników bitcoinów, a gracze w ekosystemie bitcoinów zobaczą wybuchowy wzrost”.

Pomimo swojego podejścia, Shixing nie próbował przewidzieć, gdzie cena Bitcoin będzie przed lub po halvingu. Następnie zapytano go, co górnicy mogą zrobić, aby “obrócić ten problem w potencjalną szansę”.

Odpowiadając na to pytanie, zauważył on, że zeszłoroczne wzrosty kryptowalut przyciągnęły nowych górników, którzy dodali swoją moc obliczeniową do sieci. Teraz, gdy cena BTC spada, doprowadzi to do kryzysu, powiedział. W związku z tym górnicy muszą skupić się na przetrwaniu:

Górnicy muszą kontrolować własne ryzyko i ograniczać dźwignię. Najważniejsze jest przetrwanie. W przyszłości kryptowaluty będą kopane na sprzęcie  domowym działającym w chmurze obliczeniowej oraz przy pomocy sztucznej inteligencji.

Na początku tego roku F2Pool ujawnił niezbędne ceny kryptowalut przy których wydobycie kryptowalut staje się opłacalnym procesem. Okazało się, że BTC musi pozostać powyżej poziomu $4,420  aby koparka Antminer S9 przynosiła zyski.

Inne maszyny, takie jak T9 i S7, nie są już tak opłacalnew kopaniu. W ciągu ostatnich 3 miesięcy raport F2Pool  ujawnił, że traci “miliony juanów” w czasie trwającej bessy. Firma, wraz z kilkoma innymi górnikami kryptowalutowymi, prawdopodobnie wydobywa BTC z nadzieją na jego wzrosty w najbliższej przyszłości.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: