Rosyjscy prawodawcy zmienili kolejną ustawę dotyczącą regulacji branży opartej na kryptowalutach. W swojej najnowszej wersji projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym określa maksymalną kwotę, jaką zwykli Rosjanie będą mogli inwestować w projekty takie jak ICO za mniej niż 9000 USD rocznie

Ustawa “O przyciągnięciu inwestycji za pomocą platform inwestycyjnych” jest jednym z trzech aktów prawnych mających na celu uregulowanie przemysłu kryptograficznego przyjętego w maju w pierwszym czytaniu przez rosyjską Dumę Państwową. Pierwotny tekst zatwierdzony przez izbę niższą rosyjskiego parlamentu nie zawierał takich ograniczeń. Przeczytał jedynie, że powinny one zostać określone w aktach podustawowych wydanych przez Bank Centralny Federacji Rosyjskiej (CBR).

Zgodnie ze zmienionym projektem ustawy CBR osoby prywatne będą mogły inwestować za pośrednictwem platform crowdfundingowych do 600 000 rubli rosyjskich (mniej niż 9 000 USD) rocznie, a maksymalnie 100 000 rubli (~ 1500 USD). Każda inwestycja przekraczająca 600 000 rubli, dokonana przez wykwalifikowanych inwestorów lub instytucje finansowe, będzie podlegać obowiązkowemu nadzorowi przez krajowy organ nadzoru finansowego, Rosfinmonitoring, w celu zapobiegania praniu pieniędzy.

Nowe ograniczenia ograniczą dostęp zwykłych obywateli do ICO. Władze w Moskwie twierdzą, że chcą chronić Rosjan przed związanym z tym ryzykiem. W oświadczeniu CBR ostrzegł, że inwestowanie za pośrednictwem platform crowdfundingowych może prowadzić do utraty wszystkich zainwestowanych środków. Jednak limity nie będą miały zastosowania do społecznych i charytatywnych inicjatyw crowdfundingowych.

Inwestorzy branżowi nie będą ograniczeni w uczestnictwie w projektach finansowania społecznościowego. Osoby prywatne mogą być traktowane jako “inwestorzy kwalifikowani”, pod warunkiem, że spełniają określone kryteria określone w ustawie federalnej. Na przykład muszą kontrolować aktywa o wartości co najmniej 6 milionów rubli (prawie 90 000 USD) i udowodnić, że byli zatrudnieni w branży papierów wartościowych przez co najmniej dwa lata.

Zrewidowany fundusz finansowania społecznościowego prawdopodobnie zostanie poddany pod głosowanie w drugim czytaniu w rosyjskiej Dumie w styczniu 2019, ujawnił jeden z jego autorów, przewodniczący Komitetu ds. Rynków Finansowych Anatolij Aksakow. Przed wakacjami parlamentarnymi posłowie zatwierdzili dwa inne projekty – projekt ustawy zmieniającej kodeks cywilny kraju w celu wprowadzenia prawnej definicji “praw cyfrowych” oraz główny projekt dotyczący regulacji kryptowalut, ustawa “O cyfrowych zasobach finansowych”.

Ta ostatnia ustawa przeszła poważną rewizję, a prawodawcy porzucili kluczowe terminy, takie jak “kryptowaluta” i “górnictwo”. Przedstawiciele przemysłu kryptograficznego zaprotestowali i zaproponowali alternatywny rachunek przyznający kryptowalutom “specjalny status”. Jednak wicepremier Rosji Maxim Akimov niedawno stwierdził te władze nie zamierzają wprowadzać żadnych bardziej znaczących poprawek do tekstów. Ustawa o crowdfundingu również straciła ważne terminy związane z gospodarką kryptograficzną, takie jak “żetony” i “inteligentne kontrakty”.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.