Ponieważ rynek niedźwiedzia się przeciąga, wydaje się, że niektórzy gracze kryptograficzni mogą podwajać swoje pozycje.

Nowe badania przeprowadzone przez firmę Diara, z danymi z portalu TokenAnalyst, wykazały, że tylko w tym roku aktywne wieloryby na Ethereum (ETH) zwiększyły swoje zasoby z 11 milionów ETH (1,2 miliarda dolarów) aż do 20 milionów ETH (2,2 miliarda USD). Stanowi to około 20% kapitalizacji ETH, która wynosi obecnie około 104 milionów ETH. Na tych samych portfelach na początku 2017 roku było tylko 4,3 miliona ETH, jak pokazano na poniższym wykresie:

(źródło:Diar)

Ponadto wieloryby na  skonsolidowały się. Firma Diar wyjaśnia, że:

“Obecnie liczba adresów wielorybów na ETH jest mniejsza niż na początku roku, czyli o prawie 30%”

Co jest przyczyną tego wzrostu? Według raportu, istnieje kilka możliwości, dlaczego tak się dzieje.

Po pierwsze, portfele są utrzymywane przez giełdy. Gdy posiadacze zaczynają sprzedawać swoje ETH, giełdy zaczynają gromadzić tokeny, które sprzedają inni ludzie. Ponieważ cena ETH spadła do dwucyfrowego terytorium, jest prawdopodobne, że wielu inwestorów odchodzi z pozycji ETH.

Po drugie, wzrost liczby gospodarstw wielorybniczych może być dywersyfikacją z dala od żetonów. Większość ofert początkowych monet (ICO) zbiera fundusze w postaci ETH, a wiele ICO blokuje tokeny przez określony okres nabywania uprawnień. Ponieważ uczestnicy ICO otrzymują swoje tokeny ICO (za które zapłacili za pośrednictwem ETH), mogą sprzedawać swoje akcje ICO i kupować je ponownie w ETH.

W tym samym czasie projekty ICO mogły wyprzedawać swoje ETH za USD. Wiele projektów, które zgromadziły fundusze, kiedy ETH był na poziomie powyżej 1000 USD, miało poważne problemy z budżetem, jeśli do tej pory utrzymywały swoje ETH. Gdy zespoły ICO dochodzą do etapu mierzenia się z rzeczywistością, możliwe, że wiele z nich sprzedaje ETH, aby zwyczajnie opłacić rachunki.

Co ciekawe, badania BitMEX na początku tego roku pokazały, że ICO sprzedały “prawie wszystkie” ETH, które podsiadały podczas wzrostów ceny ETH, a teraz siedzą na “niezrealizowanych zyskach”, ponieważ sprzedali kryptowalutę powyżej obecnych cen rynkowych.

Ostatnim możliwym wytłumaczeniem jest to, że entuzjaści ETH dokonują akumulacji po tańszej cenie. Nie jest jasne, kim są te osoby, ale jeśli wierzą w to wystarczająco, by zebrać z rynku miliony tokenów, prawdopodobnie spieszą się, by kupić jak najwięcej ETH za obecną cenę. Nawet jeśli ETH powraca tylko do swojej poprzedniej rekordowej wysokości 1400 $, to nadal jest 14-krotny ROI z obecnych poziomów cenowych.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: