Wydaje się, że jesteśmy we wczesnych fazach następnej odsłony trendu wzrostowego na Bitcoinie, a przynajmniej krypto-zima, która rozpoczęła się w 2018, została uznana za zakończoną. Wiele osób zastanawia się, jaki będzie następny duży ruch cenowy dla Bitcoina, a podobieństwa między 2019 a 2017 rokiem przyciągają uwagę.

Wielu inwestorów i traderów skupia się na podstawowych wskaźnikach – zaangażowaniu instytucjonalnym, dużych firmach stosujących bitcoin lub penetracji głównego nurtu technilogicznego. Inni patrzą na analizę techniczną i wykresy, podczas gdy jeszcze inni zwracają uwagę na techniczne aspekty samego blockchaina, takie jak trudność wydobycia Bitcoin.

Jednym z niedocenianych wskaźników dostępnych w laboratorium DataLight jest “Indeks Rzeczywistego Użycia” (IRU).

Co to jest „Indeks Rzeczywistego Użycia” i jak może się on odnosić do ceny?

Indeks Użycia Rzeczywistego jest miarą tego, jak naprawdę używa się technologii łańcuchów blokowych. Jest obliczany jako liczba aktywnych adresów pomnożona przez liczbę transakcji. Ta metryka jest szczególnie interesująca, jeśli porównamy sposób jej zmiany pomiędzy 2017 a 2019 rokiem.

źródło: DataLight.me

Chociaż bardzo ryzykowne jest dokonywanie konkretnych prognoz dotyczących ceny Bitcoina lub dowolnej kryptowaluty, to nadal warto zobaczyć porównanie obecnego rynku z rynkiem w roku 2017. Powyższy wykres porównuje rzeczywiste wykorzystanie z spektakularnym wzrostem ceny Bitcoin w 2017 i 2018 r. I te same dwa wskaźniki w 2018 r. I 2019 r.

Od razu zauważalne jest, że indeks IRU zbliża się do poziomów z listopada 2017, kiedy Bitcoin odnotował zadziwiający wzrost cen do poziomu 20 000 USD w połowie grudnia 2017 roku.

Co więcej, rzeczywiste wykorzystanie blockchain stale rosło w 2019, budując impet wzrostowy, tak jak miało to miejsce w 2017 r, czyli w okresie poprzedzającym gwałtowny wzrost cen. Jeśli wzorzec zachowania z 2017 zostanie powtórzony, to możemy wkrótce zobaczyć podobny efekt, gdy cena ponownie wzrośnie, aby dopasować się do rzeczywistego wykorzystania.

Wyciąganie bezpośrednich wniosków z historycznych wykresów lub z pojedynczych metryk i ich ekstrapolacja na obecną sytację rynkową to niebezpieczna gra. Indeks Rzeczywistego Wykorzystania jest jednak jednym z ważnych narzędzi, które inwestorzy mogą wykorzystać w laboratorium DataLight: mogą tworzyć własne niestandardowe panele kontrolne, zawierające metryki i wizualizacje, które najlepiej pasują do ich strategii handlowej.

Żadna z informacji tutaj zawartych nie jest “rekomendacją” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Wszelkie analizy, informacje, opinie, ceny i inne dane zawarte w analizie stanowią komentarz ogólny do sytuacji rynkowej, a nie porady inwestycyjne. Portal elliottFXtrader nie ponosi odpowiedzialności za żadne straty, w tym za utratę zysków, które mogą wiązać się bezpośrednio lub pośrednio z użytkowaniem takich informacji, lub poleganiem na nich. Prosimy o upewnienie się, czy rozumiesz ryzyko związane z transakcjami na rynkach kryptowalut, akcji lub instrumentów pochodnych lub ewentualne zasięgnięcie porady niezależnego doradcy co do zaangażowania w tego typu transakcje.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.