Wojna handlowa między dwoma gigantami gospodarczymi, Chinami i Stanami Zjednoczonymi, przyniosła korzyść rynkowi kryptograficznemu, ponieważ inwestorzy coraz częściej szukają w nim schronienia.
Inwestorzy w Chinach obserwują zachownaie juana i przechodzą na bitcoiny i inne kryptowaluty w oczekiwaniu na inflację i ewentualną dewaluację.
Gdy prezydent Trump podniósł cła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, juan spadł o 2% w stosunku do dolara. Niektórzy obawiają się, że prezydent Xi Jinping znacznie zdewaluuje walutę, aby utrzymać chińskie towary w cenach konkurencyjnych dla amerykańskich nabywców pomimo taryf. Dovey Wan, były partner w firmie venture capital DHVC i współzałożyciel crypto holdingu Primitive Ventures, wyjaśnia niedawny wzrost bitcoinów, podając podobieństwa między dwoma wykresami cenowymi: bitcoin i dolar amerykański-chiński kurs juana. Według niego to może być przypadek, ale jak do tej pory bitcoin wygrywa wojnę handlową, a Chiny i USA przegrywają:
Maybe just a coincidence but you tell me
— Dovey Wan 🗝 🦖 (@DoveyWan) May 13, 2019
Bitcoin is winning the trade war while China and US is a lose-lose pic.twitter.com/8FmVcaHjjh
Philippe Bekhazi, prezes XBTO, nowojorskiej firmy zajmującej się kryptografią, podziela sentyment Wana:
„Rozmawiałem z grupą traderów w Hong Kongu. Dynamicznie rozwija się tam rynek stablecoinów, ponieważ ludzie często dokonują w pośpiechu wymiany rodzimej waluty z Chin i Hongkongu na stabilną cenowo kryptowalutę i jak do tej pory preferują właśnie stablecoina”,
Tymczasem chiński rząd nieustannie stara się uniemożliwić ludziom sprzedaż ich juana. „Są bardzo surowi w przenoszeniu pieniędzy z kraju”, mówi Gary Shilling, były główny ekonomista w Merrill Lynch i prezes A. Gary Shilling, firmy doradztwa gospodarczego i zarządzania aktywami. „W związku z tym ludzie szukają sposobu, w jaki mogliby zabrać swoje pieniądze. … Nie byłbym zaskoczony, że bitcoin jest tego beneficjentem. ”
Wolumen transakcji kryptograficznych w Chinach jest trudny do zmierzenia, ponieważ kraj zakazał funkcjonowania giełd kryptowalutowych w 2017 r. Brak wielkich platform obrotu OTC – czyli agencji, które indywidualnie dopasowują nabywców i sprzedawców do dużych transakcji – przyjmują chińskich klientów z powodu niepewności regulacyjnej. „Większość transakcji OTC w Chinach odbywa się w grupach na komunikatorze WeChat”, mówi Dave Chapman, prezes OSL, hongkońskiego biura maklerskiego OTC o obrocie ponad 1 miliard dolarów miesięcznie. „W Chinach nie ma renomowanej, 24-godzinnej giełdy kryptowalut dostępnej 7 dni w tygodniu.”. Chapman szacuje, że około 20% globalnego wolumenu transakcji kryptograficznych pochodzi z właśnie z Chin.
Jak wynika zatem z doniesień, popyt na bitcoin oraz wybrane stablecoiny jest duży w Chinach, ale czy to wystarczy, żeby uznać je za tzw. “bezpieczną przystań”? Czas pokaże.
Żadna z informacji tutaj zawartych nie jest “rekomendacją” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Wszelkie analizy, informacje, opinie, ceny i inne dane zawarte w analizie stanowią komentarz ogólny do sytuacji rynkowej, a nie porady inwestycyjne. Portal elliottFXtrader nie ponosi odpowiedzialności za żadne straty, w tym za utratę zysków, które mogą wiązać się bezpośrednio lub pośrednio z użytkowaniem takich informacji, lub poleganiem na nich. Prosimy o upewnienie się, czy rozumiesz ryzyko związane z transakcjami na rynkach kryptowalut, akcji lub instrumentów pochodnych lub ewentualne zasięgnięcie porady niezależnego doradcy co do zaangażowania w tego typu transakcje.
0 komentarzy