Sieć Ethereum i The Merge: jak łatwiej i taniej stakować ETH nie mając 32 ETH?

Aktualizacja ETH pod nazwą The Merge nastąpi najprawdopodobniej 15 lub 16 września. Sieć Ethereum przejdzie z konsensusu kopania Proof of Work do Proof of Stake. Jak uczestniczyć w stakingu ETH nie mając 32 ETH? O tym w dalszej części poradnika.

Problem kopania Ethereum

Aktualizacje Ethereum 2.0 obejmują istniejący Beacon Chain (już zaimplementowany), The Merge (wkrótce), a także The Surge, The Verge, The Purge i The Splurge. Po wdrożeniu wszystkich uaktualnień nowy blockchain Ethereum ma stać się bardziej skalowalny, bezpieczny i zrównoważony – a jednocześnie nadal zdecentralizowany.

The Merge to długo oczekiwana aktualizacja sieci Ethereum (ETH), która obiecuje znaczną poprawę funkcjonalności, między innymi poprawianie szybkości, wydajności i skalowalności sieci. Największe różnice między Ethereum i Ethereum 2.0 (po The Merge) dotyczą wykorzystania mechanizmu konsensusu Proof-of-Stake (PoS), shardingu i łańcucha zwanego beacon chain. Zakładając, że aktualizacja przebiegnie pomyślnie, jeden największych problemów Ethereum – jego wpływ na środowisko naturalne i generowanie tzw: śladu węglowego – zostanie usunięty, co pozwoli developerom skupić się na problemie skalowania sieci, co ma umożliwić więcej transakcji przy znacznie obniżonych kosztach.

Polepszenie kwestii dotyczących ochrony środowiska może mieć duży wpływ na przyszłość tzw: NFT, z których większość jest przecież oparta na łańcuchu Ethereum. Co do kwestii NFT, mają one wielu krytyków, którzy wskazują zarówno na kwestie problemów technologicznych, jak i środowiskowych. Wyeliminowanie problemu środowiskowego (ślad węglowy kopania Ethereum) mogą zmienić perspektywę, z jakiej postrzegane jest kopanie ETH oraz oczywiście system NFT. W chwili wprowadzenia aktualizacji można oczywiście spodziewać się problemów z bezpieczeństwem sieci, ale aplikacje powinny dalej działać stabilnie.

Proof of Work kontra Proof of Stake

Proof-of-Work (PoW) to sposób na zapewnienie blockchainowi ETH bezpieczeństwa poprzez nagradzanie górników za tworzenie i weryfikowanie bloków. Niestety, PoW nie jest skalowalne, ponieważ wymaga coraz większej mocy obliczeniowej wraz z rozwojem łańcucha bloków. Aktualizacja The Merge, rozwiązuje ten problem, zastępując moc obliczeniową “zaangażowaniem” i tym właśnie głównie różni się PoW od Proof-of-Stake (PoS): możesz zablokować swoje ETH i nadal otrzymywać zapłatę za samo potwierdzanie transakcji.

Chociaż PoW jest skuteczny, uważa się, że jest bardzo energochłonny, a wydobycie skutkuje dużą emisją dwutlenku węgla. Szacuje się, że sieć Ethereum zużywa ~75 terawatogodzin rocznie (TWh/rok), czyli mniej więcej tyle samo, co roczne zużycie energii w Austrii. Zespół developerów Ethereum szacuje, że po wprowadzeniu PoS do sieci jako głównego mechanizmu konsensusu opartego zabezpieczanego przez walidatorów, wydatek energetyczny obniży o około 99,95%, co daje wynik na poziomie 0,01 TWh/rok.

Stacking Ethereum i jak na tym zarabiać?

Największy zespół puli wydobywczych Ethereum, Ethermine, również przestanie niebawem kopać ETH za pomocą Proof-of-Work (PoW) i przejdzie na model emisji Proof-of-Stake (PoS).

Jednak samodzielne stakowanie wymaga co najmniej 32 ETH (ok. 51 000 USD) do obsługi węzła (węzeł przechowuje kopię całej sieci, co oznacza, że musi pobierać, obliczać, przechowywać i przetwarzać każdą transakcję od początku istnienia Ethereum). Mówiąc krótko, jeżeli chcesz zostać walidatorem i stakować ETH 2.0, barierą zaporową dla wielu jest ilość ETH potrzebna do uruchomienia węzła. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym wyjściem jest w takiej sytuacji skorzystanie z nowej usługi giełdy kryptowalut Binance o nazwie Staking ETH 2.0. Dzięki temu rozwiązaniu, możesz rozpocząć stakowanie ETH za pomocą kilku kliknięć posiadając przy tym zaledwie ułamek potrzebnej liczby Ethereum, bo tylko 0,001 ETH. Giełda Binance pokrywa wszystkie koszty operacyjne walidatora, a to oznacza, że 100% prowizji z nagród za staking zostaje przekazane użytkownikom.

Jak wziąć udział w Binance Staking ETH 2.0?

Najpierw musisz się zarejestrować na giełdzie Binance. Rejestracja i otwarcie konta jest proste i szybkie, tak samo jest z weryfikacją konta na Binance.

Po otwarciu konta musisz wybrać jedną z dwóch opcji stakowania ETH. Najprostszym sposobem jest zakup tokenów BETH, których wartość równa jest wartości Ethereum (1 BETH=1ETH). Trzymając je w swoim portfelu spot, masz prawo do nagród za stakowanie zdobytych przez węzeł Binance. Co ciekawe, możesz również wypłacić swoje BETH na Binance Smart Chain (BSC) i używać ich w aplikacjach typu DeFi.

BETH to tokenizowane aktywa reprezentujące stakowane ETH w stosunku 1:1. Możesz zamienić stakowane ETH na BETH i zlewarować swoje zarobki. BETH może zrobić wszystko, co robi ETH. Możesz go używać do handlu, wypłat, itp. Możesz zamienić swoje zasoby BETH z powrotem na ETH, gdy sieć ETH 2.0 zostanie uruchomiona, wówczas otrzeymasz ETH równe aktualnemu stanowi posiadania BETH.

Jak stakować ETH na Binance?

Aby rozpocząć stakowanie Ethereum 2.0 po otwarciu konta na giełdzie Binance, wykonaj następujące kroki:

1. Zaloguj się na swoje konto i przejdź do [Zarobki], a następnie kliknij w pole [ETH 2.0].

2. Kliknij [Stakuj Teraz], wprowadź kwotę, którą chcesz stakować i kliknij [Potwierdź].

3. Pojawi się drugie okno z zapytaniem o potwierdzenie. Sprawdź dokładnie warunki i kliknij [Potwierdź], jeśli się na nie zgadzasz.

Pamiętaj o tym, że odblokowanie tokenów nie będzie możliwe przed uruchomieniem Ethereum 2.0! Aktualizacja The Merge nastąpi pomiędzy 15-17 września 2022, tak więc wtedy właśnie zastawione środki zostaną odblokowane i gotowe do użycia/wypłaty/konwersji itd.

4. Twoje stakowane saldo ETH można wyświetlić po zalogowaniu się na konto Binance i przejściu do portfela Spot.

Kiedy można zrealizować stakowane ETH?

Stakowane ETH nie może zostać zrealizowane, dopóki Shard Chainy nie będą w pełni wdrożone. Oznacza to, że twoje ETH pozostanie stakowane podczas Fazy Pierwszej, aż do jej zakończenia. Jednak Binance tokenizuje BETH dla użytkowników, które reprezentują stakowane przez ciebie ETH na zasadzie 1:1, aby nadal używać zablokowanych aktywów do handlu i wypłat. Możesz zmienić BETH z powrotem na ETH, gdy Faza Pierwsza ETH 2.0 zostanie uruchomiona, a następnie otrzymasz kwotę Ethereum równą twojemu obecnemu saldu BETH.

Dochód ze stakingu Ethereum będzie codziennie dystrybuowany w formie BETH na twoje konto Spot. Na przykład, jeśli zdecydujesz się stakować swoje ETH dzisiaj, twoja pozycja BETH zostanie obliczona następnego dnia, a nagrody za dzień X zostaną przyznane dnia X+1.

Ile mogę zarobić na stakingu ETH?

Mechanizm konsensusu PoS jest testowany na Beacon Chain od końca 2020 r. i zgromadził już ponad 15 milionów ETH. Należy jednak pamiętać, że im więcej ETH jest zablokowane, tym większe jest bezpieczeństwo sieci, lecz tym samym mniejsze APR oferowane przez protokół. Obecnie wynosi około 4,3%, co stanowi spory spadek, od momentu uruchomienia stakingu.

Jak jest obliczane APR?

APR (ang: Annual Percentage Rate) i APY (ang: Annual Percentage Yield) mają podstawowe znaczenie dla stakowania oraz generalnie, dla pomnażania finansów osobistych. Zacznijmy od prostszego terminu, rocznej stopy procentowej APR. Jest to stopa procentowa, jaką osoba stakująca ETH zarabia na swoich pieniądzach w okresie jednego roku.

APR nie jest obliczane przez Binance. Cały proces stakowania, w tym nagrody za stakowanie, zależy od sieci ETH. Im więcej ETH jest stakowane, tym niższe będzie APR. Binance przekaże 100% wszystkich nagród on-chain naszym użytkownikom.

APR i APY mogą początkowo wydawać się tożsame, ale łatwo je odróżnić, pamiętając, że roczna stopa zwrotu (APY) jest bardziej złożoną miarą obejmującą odsetki składane. Ze względu na wpływ uzyskiwania odsetek na odsetki, APY jest zawsze wyższa, gdy odsetki są kapitalizowane częściej niż raz w roku. Najważniejsze jest zawsze sprawdzenie, jaką stawkę bierzesz pod uwagę obliczając zarobione odsetki.

Na przykład, jeśli wpłacisz 10 000 PLN na konto oszczędnościowe z 20% APR, po roku otrzymasz 2 000 PLN odsetek. Twoje odsetki są obliczane przez pomnożenie kwoty głównej (10 000 PLN) i APR (20%). Tak więc po roku będziesz mieć w sumie 12 000 PLN. Po dwóch latach Twój kapitał wyniesie 14 000 PLN. Po trzech latach będziesz miał 16 000 złotych i tak dalej.


Zanim przejdziemy do APY najpierw wyjaśnimy, czym jest oprocentowanie składane. Mówiąc prościej, oznacza to zarabianie odsetek od poprzednich odsetek. W powyższym przykładzie, jeśli instytucja finansowa co miesiąc płaci odsetki na Twoje konto, Twoje saldo będzie wyglądało inaczej w ciągu każdego z dwunastu miesięcy w roku.

Zamiast otrzymywać 12 000 PLN na koniec dwunastego miesiąca, co miesiąc będziesz otrzymywać odsetki. Odsetki te są dodawane do kwoty głównej depozytu, a suma, od której otrzymujesz odsetki, rośnie w miarę upływu miesięcy. Każdego miesiąca będziesz mieć więcej pieniędzy na odsetki. Ten efekt nazywa się składaniem, a cały proces – inwestowaniem na procent składany.

Załóżmy, że wpłaciłeś 10 000 PLN na konto bankowe z 20% APR, a odsetki naliczane są co miesiąc. Bez zagłębiania się w skomplikowaną matematykę, pod koniec roku dostaniesz 12 429 PLN. To o 429 złotych więcej odsetek zarobionych po prostu przez dodanie efektu procentu składanego. Ile odsetek zarobiłbyś z dokładnym 20% APR, ale z odsetkami naliczanymi codziennie? To dałoby ci 12 452 PLN.

Siła procentu składanego jest jeszcze bardziej imponująca w dłuższych okresach. Po trzech latach zarobiłbyś 19 309 PLN z tym samym produktem z 20% APR z codziennym mieszaniem poszczególnych składników. To o 3309 PLN więcej zarobionych odsetek niż ten sam produkt z 20% APR bez kapitalizacji.

Po prostu włączając odsetki składane, zarobisz o wiele więcej z tej samej kwoty bazowej. Zauważ również, że oprocentowanie różni się w zależności od częstotliwości kapitalizacji. Zarabiasz więcej, gdy składanie jest częstsze – codzienna kapitalizacja daje większe odsetki niż comiesięczna kapitalizacja.

Jak obliczyć, ile możesz zarobić, gdy produkt finansowy oferuje odsetki składane? W tym miejscu pojawia się APY. Możesz użyć wzoru, aby przeliczyć APR na APY w zależności od częstotliwości kapitalizacji. 20% APR z miesięcznym składowaniem wynosi 21,94% w APY. Przy dziennej kapitalizacji równałoby się to 22,13% APY. Te procenty reprezentują roczne zwroty z odsetek, które zarabiasz już po uwzględnieniu odsetek składanych.

Jak The Merge wpłynie na produkty Binance?

The Merge nie będzie miało wpływu na większość usług Binance, poza usunięciem ETH z usługi wydobywczej, a także chwilową przerwą w pożyczaniu, wpłatach i wypłatach ETH. Dodatkowo, użytkownicy, którzy zablokowali swój ether w usłudze stakingu Ethereum 2.0 Binance, mogą zamienić swoje tokeny BETH z powrotem na ETH, jeśli chcą po The Merge.

Prędkość, opłaty za gas i stakowanie

Oto krótki opis tego, jak The Merge wpłynie na szybkość transakcji, opłaty za gas i stawkę dla posiadaczy ETH:

  1. Szybkość transakcji
    Posiadacze ETH mogą spodziewać się podobnych szybkości transakcji po uaktualnieniu. Niewielkie zmiany będą niezauważalne dla przeciętnego użytkownika.
  2. Opłaty za gas
    Opłaty za gas Ethereum pozostaną na razie takie same. Teoretycznie modernizacja Ethereum przygotowuje grunt pod sharding, otwierając możliwości tańszych opłat za gas w przyszłości.
  3. Stakowanie
    Zamiast górników, ludzie, którzy stakują ETH omogą zabezpieczyć sieć. Pamiętaj, że osoby stakujące nie będą mogły wycofać swojego ETH przez sześć do 12 miesięcy po połączeniu. Jednak gdy Ethereum wdroży uaktualnienie Shanghai, sieć umożliwi dzienne wypłaty do 40 000 ETH z puli stakowanych ETH.

Aktualizacja The Merge jest znaczącym kamieniem milowym dla sieci Ethereum i większego ekosystemu Web3.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym procesie, odwiedź stronę giełdy Binance oferującą sprawdzone informacje na temat The Merge. Poza tym giełda będzie kontynuować aktualizację firmowego bloga i oficjalnego Twittera Binance, w miarę pojawiana się większej ilości szczegółów.

Żadna z informacji tutaj zawarta nie jest “rekomendacją” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Tym samym nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa.
Niniejsze opracowania wyrażają wiedzę oraz poglądy autora,  według stanu na dzień sporządzenia.  Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie opracowań (analiz).

Opracowania (analizy) zostały sporządzone z rzetelnością,  kompletnością i starannością przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności oraz na podstawie ogólnodostępnych informacji uznanych przez autora za wiarygodne.


Sebastian Seliga

Aktywny trader, analityk, ekspert metod inwestycyjnych bazujących na teorii fal Elliott'a, geometrii Fibonacciego i nie tylko.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.